Szukaj

Kawałki superkontynentu Gondwana odkryte na dnie oceanu

Podziel się
Komentarze0

Oceanu Indyjskiego Badacze z australii odkryli w głębinach Oceanu Indyjskiego, w miejscach do tej pory jeszcze nie przebadanych, fragmenty superkontynentu Gondwana. Miliony lat temu, ten gigantyczny kontynent łączył ziemie dzisiaj położone na półkuli południowej.Naukowcy australijscy ujawnili, że w październiku 2011 roku, na dnie Oceanu Indyjskiego, w odległości 1 600 km od Australii, odkryli dwie zanurzone wyspy, które zdają się być fragmentami superkontynentu Gondwana.

Na tych skałach, badacze stwierdzili obecność gatunków kopalnych, ktore żyły w wodach niezbyt głębokich. Jak uważa pani Jo Whittaker, geoficzyczka z uniwersytetu w Sydney, jest to dowód na to, że ziemie te leżaly powyżej albo na poziomie morza.

Pani Jo Whittaker uczestniczyła w tym badaniu i jej zdaniem, skały te nie mogą pochodzić z aktywności podmorskich wulkanów. Wiemy mniej więcej, gdzie znajdowały się te kontynenty, ale nie wiemy tego dokładnie, mówi pani Jo Whittaker.


Wschodni Ocean Indyjski jest jedną z oceanicznych części świata najmniej przebadanych, jeśli chodzi o tektonikę, wyjaśnia jeszcze uczona. Badaczka oraz jej ekipa spodziewają się, że dzięki tym fragmentom będą mogli lepiej zrozumieć dryfowanie z Indii na północny zachód, a później na północ, gdzie jego wybrzeże północno wschodnie, które było powiązane z Australią, stworzyło Himalaje, zderzając się z Eurazją.

Ślady piaskowca i granitu  zostały odkryte na jednym z fragmentów, na 2 000 metrów głębokości. Nie zostały one jeszcze datowane precyzyjnie. Ale badacze uważają, że mogą one mieć nawet miliard lat.

Skały zostaną porównane z próbkami pobranymi na zachodnim wybrzeżu Australii, aby spróbować odkryć, w którym miejscu kontynent pękł. Jednakże, badacze nie będą mogli porówniać tych fragmentów ze skałami w Indiach, ponieważ strefa, gdzie doszło do pęknięcia, zostało zmiażdżona w procesie powstawania Himalajów, podkreśla geofizyczka z uniwersytetu w Sydney.

Odkrycie to jest bardzo ważne dla naukowców. Nie każdego dnia odkrywamy dwa wielkie kawałki kontynentu w głębi oceanu. Jeśli połączymy to z innymi danymi, może to zmienić to, co wiemy już na temat tej części świata i kalendarza jej powstawania, cieszy się pani Jo Whittaker.

Komentarze do: Kawałki superkontynentu Gondwana odkryte na dnie oceanu

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz