Szukaj

Kawa bezkofeinowa czy zwykła? Picie obu może korzystnie działać na wątrobę

Podziel się
Komentarze0

Wcześniejsze badania wykazały, że picie kawy może korzystnie wpływać na funkcjonowania wątroby, ale najnowsze badania pokazują, że także kawa bezkofeinowa obniża poziom enzymów wątrobowych. To oznacza, że korzyści te nie są związane z zawartością kofeiny w kawie.

Zarówno w przypadku kawy bezkofeinowej, jak i tej z zawartością kofeiny, wykazano obniżenie aktywności enzymów wątrobowych u uczestników badaniach, którzy pili co najmniej trzy filiżanki dziennie.

Picie tego smacznego napoju było związane z mniejszym ryzykiem cukrzycy, chorób układu krążenia, bezalkoholowego tłuszczowego schorzenia wątroby, a także marskości i raka wątroby. Amerykanie z pewnością zwracają się w kierunku kawy jako części ich codziennej diety. Według raportu Krajowego Stowarzyszenia Kawy z 2010 roku ponad 50% wszystkich Amerykanów w wieku powyżej 18 lat piło około trzech filiżanek kawy dziennie.
Co więcej, Międzynarodowe Stowarzyszenie Kawy ogłosiło, że zużycie kawy każdego oku jest wyższe o 1% począwszy od 1980 roku. W ostatnich latach liczba ta wzrosła do 2% więcej.

Naukowcy publikują swoje wyniki z ostatnich badań - prowadzonych przez dr Xiao Qian z National Cancer Institute w Bethesda - w czasopiśmie Hepatology.

- Wstępne badania wykazały, że picie kawy może mieć potencjalny wpływ na ochronę wątroby – mówi dr Xiao. – Jednakże, dowody nie wskazują jasno, czy ta korzyść może odnosić się także do kawy bezkofeinowej.

Do dalszych badań, zespół zastosował dane z Amerykańskiej Państwowej Służby Zdrowia oraz Nutrition Examination Survey (NHANES). Liczba uczestników badania wyniosła ponad 27 000.

uczestnicy badań dostarczali informacje na temat swojej diety i spożycia kawy w ciągu ostatnich 24 godzin, a naukowcy zmierzyli stężenie markerów czynności wątroby we krwi – w tym aminotransferazy (AlAT), aminotransferazy (AST), fosfatazy alkalicznej (ALP) i gamma glutamylo transaminazy (GGT) – w celu oceny stanu zdrowia wątroby.

Wyniki pokazały, że uczestnicy, którzy pili trzy lub więcej filiżanek kawy dziennie, mieli niższy poziom wszystkich czterech enzymów wątrobowych, w porównaniu z tymi, którzy nie piją kawy. Dodatkowo zespół potwierdził takie same wyniki wśród uczestników, którzy pili tylko kawę bezkofeinową.

- Nasze odkrycie całkowicie łączą spożycie kawy bezkofeinowej z obniżeniem poziomu enzymów wątrobowych – mówi dr Xiao. – Te dane sugerują, że składniki kawy, inne niż kofeina, mogą polepszać kondycję wątroby. Konieczne są dalsze badania w celu określenia tych składników.

Komentarze do: Kawa bezkofeinowa czy zwykła? Picie obu może korzystnie działać na wątrobę

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz