Szukaj

Już tylko dwa miesiące pozostały do rozstrzygnięcia konkursu Zdrowa Gmina

Podziel się
Komentarze0

Do tej pory 96 gmin spośród 211 biorących udział w konkursie Zdrowa Gmina opracowało autorskie opisy projektów działań promujących profilaktykę nowotworową z wykorzystaniem kwoty nagrody głównej. Polska Unia Onkologii przedłużyła termin nadsyłania projektów do 22 lipca. Spośród gmin, które nadeślą projekty i zanotują najwyższy wzrost zgłaszalności na badania skryningowe, zostanie wyłoniony zwycięzca.


Otrzyma on tytuł Zdrowej Gminy i 100 tysięcy złotych na realizację zaplanowanych aktywności. Dotychczas najlepszy wynik odnotowała gmina Domanice z województwa mazowieckiego – średni wzrost zgłaszalności na mammografię wyniósł 22,02%, a na cytologię – 12,45%.  Samorządowcy mają czas do końca sierpnia, by wpłynąć na zwiększenie statystyk frekwencji w badaniach.

211 gmin z 6 województw: mazowieckiego, lubelskiego, świętokrzyskiego, podkarpackiego, łódzkiego i opolskiego już od czterech miesięcy przekonuje swoich mieszkańców, że warto zatroszczyć się o własne zdrowie i wykonać bezpłatne badania w kierunku wykrywania raka piersi, raka szyjki macicy i raka jelita grubego finansowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia i Narodowy Program Zwalczania Chorób Nowotworowych. W czerwcu najwyższą zgłaszalność na badania mammograficzne i cytologiczne zaobserwowano w gminie Paprotnia z województwa mazowieckiego – 68,59% i 56,77%. Główną nagrodę zdobędzie jednak ta gmina, w której odnotowany zostanie najwyższy średni wzrost frekwencji na badania skryningowe, a nie największa liczba przebadanych. Po czterech miesiącach zmagań prowadzi gmina Domanice, w której wzrost zgłaszalności na mammografię wyniósł 22,02%, a na cytologię 12,45%.

W czerwcu uczestnicy konkursu mieli dodatkowe zadanie przygotowania autorskich opisów projektów działań promujących profilaktykę nowotworową z wykorzystaniem nagrody głównej w konkursie. Do tej pory 96 gmin spełniło ten warunek. Pozostałe gminy mają jeszcze szansę na przesłanie projektu do 22 lipca.

Jedną z gmin, która nadesłała projekt jest Prudnik. Namawianie mieszkańców na badania wcale nie jest łatwe. Na terenie gminy Pruchnik nie ma poradni ginekologicznej, pacjentki korzystają z konsultacji ginekologa w przychodniach oddalonych od Pruchnika o 20 km, od pozostałych sołectw ta odległość jest jeszcze większa. To bardzo duża i nie jedyna przeszkoda utrudniająca prowadzenie zdrowego stylu życia.

„Problemem jest również duża liczba bezrobotnych, osób biednych, dla których dbanie o zdrowie jest zbędnym luksusem. Choroba nowotworowa budzi ogromny lęk, niektórzy wychodzą z założenia, że lepiej się nie badać, by przypadkiem czegoś nie wykryć” - opowiada Agnieszka Mendel odpowiedzialna za działania w ramach konkursu Zdrowa Gmina na terenie gminy Pruchnik. „W projekcie działań promujących profilaktykę nowotworową z wykorzystaniem nagrody w konkursie uwzględniliśmy te trudności. Zaplanowaliśmy m.in. konferencje, szkolenia, konkursy, transport do ośrodków wykonujących badania przesiewowe, przyjazd mammobusu do Pruchnika, chcielibyśmy zorganizować także pikniki pod hasłem „Dbam o zdrowie” dla mieszkańców” – wylicza.


Lipiec i sierpień są ostatnimi miesiącami, w którym władze lokalne będą prowadzić działania mające na celu zwiększenie liczby osób wykonujących badania profilaktyczne.

„Finał konkursu już we wrześniu, samorządowcy mają coraz mniej czasu, by przekonywać mieszkańców do zgłaszania się na mammografię, cytologię i kolonoskopię i tym samym zwiększyć swoją szansę na wygraną” – mówi dr Janusz Meder, Prezes Polskiej Unii Onkologii, która jest organizatorem konkursu Zdrowa Gmina. „Pomysłów na uświadamianie na temat ważność profilaktyki nowotworowej mają wiele. Widać to nie tylko po aktywnościach, które w ramach konkursu realizują już od marca, ale także po nadesłanych projektach działań propagujących prewencję chorób nowotworowych w społecznościach lokalnych, które planują sfinansować z wygranej” - dodaje.


W czerwcu spośród 6 województw, na terenie których realizowana jest druga edycja konkursu, najwyższy średni wzrost zgłaszalności na badania w kierunku wykrywania raka piersi odnotowało województwo opolskie – 3,77%, zaś w kierunku raka szyjki macicy województwo lubelskie - 1,26%.

Jury konkursu określi próg kwalifikujący do drugiego etapu na podstawie analizy statystyk zgłaszalności w gminach, które nadeślą projekty działań z wykorzystaniem nagrody główniej. Trzy najlepsze otrzymają tytuł Zdrowej Gminy oraz nagrody finansowe (I miejsce – 100 000 zł, II miejsce – 50 000 zł, III miejsce – 25 000 zł) na realizację opisanych działań.

Konkurs Zdrowa Gmina wspierają organizacje pacjenckie, które na co dzień pomagają osobom z chorobami nowotworowymi i ich bliskim: Polska Koalicja Organizacji Pacjentów Onkologicznych, Federacja Stowarzyszeń „Amazonki”, Ogólnopolska Organizacja na rzecz walki z rakiem szyjki macicy „Kwiat Kobiecości” oraz Stowarzyszenie Europacolon Polska.

Wśród patronów honorowych znajdują się również: Małżonka Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Pani Anna Komorowska, Minister Zdrowia Pani Ewa Kopacz, Sejmowa Komisja Zdrowia, Senacka Komisja Zdrowia, Mazowiecki Oddział Wojewódzki NFZ, Łódzki Oddział Wojewódzki NFZ, Świętokrzyski Oddział Wojewódzki NFZ, Podkarpacki Oddział Wojewódzki NFZ, Opolski Oddział Wojewódzki NFZ, Marszałek Województwa Mazowieckiego, Marszałek Województwa Lubelskiego, Marszałek Województwa Łódzkiego, Marszałek Województwa Świętokrzyskiego, Marszałek Województwa Podkarpackiego, Marszałek Województwa Opolskiego,  Wojewoda Mazowiecki, Wojewoda Lubelski, Wojewoda Łódzki, Wojewoda Świętokrzyski, Wojewoda Podkarpacki, Wojewoda Opolski oraz Stowarzyszenie Zdrowych Miast Polskich.

Patronat medialny nad konkursem sprawują: Program Pierwszy Polskiego Radia, TVP 1, Serwis Samorządowy PAP, Gazeta Samorządu i Administracji, Rynek Zdrowia, portal rynekzdrowia.pl, portal Medonet.pl, Tygodnik Katolicki „Niedziela” oraz telewizje regionalne – TVP Warszawa, TVP Lublin, TVP Łódź, TVP Kielce i TVP Opole.

Partnerami konkursu są: PZU, GlaxoSmithKline i Centrum Nauki Kopernik.

Więcej informacji o konkursie na stronie www.konkurszdrowagmina.pl.

Komentarze do: Już tylko dwa miesiące pozostały do rozstrzygnięcia konkursu Zdrowa Gmina

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz