Szukaj

Już ponad pięćdziesiąt tysięcy lat temu człowiek miał swoje łóżko

Podziel się
Komentarze0

Publikując swoje prace w tym tygodniu w naukowym przeglądzie Science, międzynarodowa ekipa wyjaśnia, w jaki sposób doszło do ważnego odkrycia. Otóż, w skalnej grocie w Republice Południowej Afryki, odkryto resztki roślinnej bielizny pościelowej i łóżka, mającej od 77 000 do 38 000 lat.Dowodzi to, że już nasi bardzo, bardzo dalecy przodkowie przejawiali troskę o komfort oraz o higienę. Odkrycia tego dokonała międzynarodowa ekipa, którą kierował profesor Lyn Wadley z uniwersytetu Witwatersrand w Johanesburgu, w Republice Południowej Afryki.

Odkryte łóżka mają pochodzić z wielu okresów paleotlityku. Miejsce to już było znane wcześniej archeologom, co nie znaczy, że te najświeższe odkrycia ich nie zaskoczyły, przede wszystkim z powodu ich składu.

W rzeczywistości, łóżka te zbudowane są z liści i łodyg, dzisiaj kopalnych, z turzyc i z sitowia. Turzyca (Carex L.) to rodzaj roślin z rodziny ciborowatych czyli turzycowatych. Liczy blisko dwa tysiące gatunków spotykanych na całym świecie, rozpowszechnionych głównie w strefie klimatów umiarkowanych.


Niektóre leża zawierały nawet liście drzew o właściwościach mikrobobójczych i insektobójczych. Związana ze śladami rozmieszczonego ognia, selekcja tych liści dla zbudowania łóżek, sugeruje, że pierwsi mieszkańcy Sibudu mieli bardzo bliską znajomość roślin, które otaczały ich schronienie.

A także, pierwsi mieszkańcy Sibudu (odkryte miasto) byli w stanie posłużyć się nimi do celów medycznych, wyjaśnia profesor profesor Lyn Wadley z uniwersytetu Witwatersrand w Johanesburgu, cytowany przez Daily Mail.

Miasto Sibudu dzisiaj jest zagrożone przez przemysł budowlany, który masowo stawia bloki mieszkalne w tamtym regionie. Jest to wielka szkoda dla nauki, ponieważ miasto Sibudu już dostarczyło, w ostatnich latach, resztki po łukach i po strzałach, pułapki używane przez myśliwych w trakcie polowania, a także przedziurawione muszle, prawdopodobnie służące jako ozdoby.

Komentarze do: Już ponad pięćdziesiąt tysięcy lat temu człowiek miał swoje łóżko

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz