Szukaj

Język wykrywa szósty smak: tłuste

Podziel się
Komentarze0

Badacze amerykańscy odkryli, że receptory znajdujące się na naszym języku mają być w stanie wykrywać szósty smak. Smak tłuszczu. A ten smak został tym samym dorzucony do listy pięciu, które znaliśmy do tej pory. Od wielu lat, badacze uważali, że język ludzki jest w stanie wykryć cztery podstawowe smaki: słodki, słony, gorzki, kwaśny. Następnie, zidentyfikowano piąty smak: umami („istota smaku” po japońsku).Jednakże, kolejne badania nie pozwoliły znaleźć innych smaków, sugerując, że chodzi jedynie o te pięć już znanych. I to mimo tego, że dodatkowe smaki zostały wykryte u zwierząt. Ale dzisiaj, naukowcy z fakultetu medycyny na uniwersytecie w Waszyngtonie stwierdzili, że jak najbardziej istnieje szósty smak: tłusty.

A bardziej dokładnie, smak ten ma być związany z receptorem nazywanym CD36, który w zależności od ilości, sprawia, że ludzie są bardziej lub mniej wrażliwi na ten smak. Według naukowców, odkrycie to może wyjaśniać, a przynajmniej częściowo, nadwagę i otyłość, na którą cierpią niektóre osoby.

W rzeczywistości, w przebiegu doświadczenia, przedstawionego dokładnie w przeglądzie Journal of Lipid Research, pani profesor Nada Abumrad ze swoim zespołem naukowym poprosili 22 osoby z nadwagą, aby skosztowali trzy rodzaje płynów i powiedzieli, który z nich były inny. Jeden z pojemników zawierał bowiem niewielką ilość oleju.

Rezultat? Okazało się, że ludzie, którzy posiadali więcej receptorów CD36, byli osiem razy bardziej wrażliwi na tłusty smak niż ludzie, którzy posiadali dwa razy mniej tych receptorów. Jest to cecha charakterystyczna, która swoje źródło znajduje bezpośrednio w DNA i w genie ustytuowanym na chromosomie 7, który kontroluje ilość receptorów CD36.


Dlatego też, niektórzy ludzie mają posiadać wariant tego genu, który ma prowadzić do mniejszej ilości CD36. Według szacunków badaczy, aż do 20% ludzi może posiadać taki wariant, który ma sprawiać, że są oni mniej wrażliwi na tłuszcz, a to z kolei może im zagrażać nadwagą, a nawet otyłością.

Zredukowane wrażenie, które wpływa na odżywianie

Ostatecznym celem, jaki stawiają przed sobą naukowcy, jest zrozumienie tego, w jaki sposób nasze postrzeganie tłuszczu w jedzeniu może wpłynąć na to co jemy, a także na jakość tłuszczów, które konsumujemy.

To, co musimy określić w przyszłości, to sposób, w jaki nasza zdolność do wykrywania tłuszczów wpływa na naszą konsumpcję. A to może mieć realny i bardzo jasny wpływ na nadwagę oraz na otyłość,
stwierdza pani profesor Nada Abumrad, odpowiedzialna za te badania.

Cytowana przez The Telegraph, pani doktor Yanina Pepino, która również kierowała tymi badaniami, wyjaśnia: gdybyśmy podążali za rezultatmi uzyskanymi u zwierząt, może byśmy stwierdzili, że dieta bogata w tłuszcze może prowadzić do zredukowanej produkcji receptorów CD36, a to może sprawić, że dana osoba będzie mniej wrażliwa na tłuszcz. Odczuwając mniej tłusty smak, dana osoba może w konsekwencji jeść więcej tłuszczów, albo bardziej tłuste jedzenie.

Wydaje się więc logiczne również to, że ilości protein (receptorów), które produkujemy, mogą zostać zmodyfikowane, zarazem przez genetykę danej osoby, jak również przez dietę pokarmową, ujawnia pani profesor Nada Abumrad, która ze swoją ekipą ma nadzieję, że te odkrycia zostaną przestudiowane w badaniach nad otyłością i zostaną użyte jako potencjalna broń z tą przybierającą coraz większe rozmiary epidemią.

Komentarze do: Język wykrywa szósty smak: tłuste

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz