Szukaj

Jet lag: sposób na zapobieganie?

Podziel się
Komentarze2

Zespół tzw. jet lag jest rezultatem działania molekuł, które hamują adaptację naszego zegara biologicznego, kiedy zmieniamy strefę czasową. Możliwość działania na te molekuły pozwoli więc na zapobiegnięcie temu zjawisku w przyszłości, jak zapowiadają angielscy naukowcy z Oxford University.Mają oni nadzieję, że ich odkrycie pozwoli opracować całkiem nowatorskie terapie przeciwko jet lag.

Dr Akhilesh Reddy, prof. z University of Cambrigde i specjalista od zegara biologicznego, mówi: - Być może uda się nawet przystosować niektóre istniejące leki do tych zmian w strefach czasowych. Już teraz mamy medykamenty, które zmieniają to, w jaki sposób postrzegamy czas.

Współautor badania dr Stuart Peirson przeanalizował na myszach działanie molekuły, która wpływa na zegar biologiczny, a więc na postrzeganie dnia i nocy.


Mówi: - Zidentyfikowaliśmy system, który aktywnie zapobiega readaptacji zegara biologicznego.

Źródłem tego systemu jest proteina SIK1, która blokuje geny odpowiedzialne za normalny proces adaptacji naszego mózgu do stref czasowych. 

Brytyjscy naukowcy swoje teorie potwierdzili w eksperymentach. Zredukowali u gryzoni działanie SIK1, co pozwoliło myszom na bezproblemowe przetrwanie 6-godzinnej różnicy czasu, tzn. ich zegar biologiczny bez większych trudności przystosował się do takiej zmiany.

Opis badania ukazał się w magazynie Cell.

Badacze sugerują teraz, że ich odkrycie może przyczynić się do opracowania terapii na niektóre zaburzenia umysłowe, takie jak schizofrenia, powiązane z dysfunkcją zegara biologicznego.

Do tej pory liczne badania zachwalały zasadność stosowania substytutów melatoniny, pozwalających na uniknięcie zaburzeń snu powiązanych z jet lag.

Poza tym Amerykanie wymyślili okulary, zdolne do adaptowania wewnętrznego zegara dzięki emisji zielonego światła.

Komentarze do: Jet lag: sposób na zapobieganie? (2)

Malwina89
Malwina89 27-10-2013 17:30

Prawda

1

Światłoterapia jest też dobra przy zmianie godzin i w ogóle jesienią i zimą. Jednak trzeba się do tego przekonać, czyli najpierw spróbować :)... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Piatkowska
Piatkowska 22-10-2013 14:06

Jet lag - problem

1

Podobno słuchawki do światłoterapii rozwiązują ten problem. Lepiej zapobiegać niż leczyć.... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze