Szukaj

Jest decyzja NFZ – pacjenci otrzymają pompy baklofenowe!

Podziel się
Komentarze0

Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia Agnieszka Pachciarz podpisała dokument określający zasady zakupu pomp baklofenowych. Dzięki zarządzeniu nr 51/2012/DSOZ z 8 sierpnia 2012 r. pacjenci, którzy od miesięcy czekali na pompę, mogą starać się o jej refundację w regionalnych oddziałach NFZ.


W marcu 2012 r. Minister Zdrowia Bartosz Arłukowicz podpisał rozporządzenie, na mocy którego chorzy na spastyczność mogli rozpocząć ubieganie się o wszczepienie pompy baklofenowej. Przez kilka miesięcy musieli czekać jednak na stosowne przepisy wykonawcze, które leżały w gestii Narodowego Funduszu Zdrowia. Dzięki podpisowi nowo powołanej
na to stanowisko prezes NFZ, 8 sierpnia weszło w życie zarządzenie dotyczące ogłaszania przetargów na zakup pomp i zasad rozliczeń pomiędzy szpitalami i oddziałami NFZ.

Według zapisów rozporządzenia z 23 marca 2012 r. z tej nowoczesnej metody będą mogli skorzystać pacjenci z ciężkimi objawami spastyczności kończyn, która utrzymuje się co najmniej 12 miesięcy. Jednym z głównych warunków zastosowania terapii jest brak poprawy leczenia bolesnych skurczów mięśni w wyniku zastosowania leczenia farmakologicznego. Ponadto, występowanie bolesnej sztywności i napięcia mięśni, które w znacznym stopniu ogranicza samodzielne poruszanie się pacjentów oraz wykonywanie podstawowych czynności życiowych. Terapii za pomocą pompy baklofenowej nie mogą być
poddani pacjenci poniżej 4 roku życia. Koniecznym warunkiem jest też pozytywny wynik testu baklofenowego.


- Cieszymy się, że NFZ podpisał zarządzenie finalizujące długi proces przyznania refundacji pompy. Chciałbym, aby rodzice naszych dzieci oraz pacjenci spoza Stowarzyszenia byli rzetelnie informowani przez urzędników regionalnych oddziałów NFZ o zasadach przyznawania refundacji. Będziemy trzymać rękę na pulsie i informować media. Niebawem na stronie internetowej www.porazeniemozgowe.com.pl będzie można znaleźć niezbędne informacje na temat spastyczności, refundacji i działania pompy baklofenowej – mówi Marek Zembrzuski, Prezes Stowarzyszenia Rodziców Dzieci z MPD.


Dane statystyczne na temat MPD

Na MPD cierpi w Polsce około 20-25 tysięcy dzieci. Jest to ponad połowa całej liczby dzieci niepełnosprawnych ruchowo, którą w naszym kraju szacuje się na około 40-50 tysięcy.

Czym jest spastyczność?

Spastyczność to stan wywołujący sztywność i napięcie mięśni, zwłaszcza rąk i nóg, powodujący ich szarpany i niekontrolowany ruch. Spastyczność ma różne nasilenie i przybiera u każdego inną postać. Spastyczność może być bardzo bolesna i może wpływać na funkcjonowanie lub komfort jednostki. Codzienne czynności takie jak chodzenie, jedzenie, ubieranie lub kąpiel mogą stać się dla osób ze spastycznością i ich opiekunów czasochłonne i trudne. Jeśli spastyczność
długotrwale ogranicza ruch, mogą pojawić się dodatkowe problemy zdrowotne, takie jak sztywność stawów, odleżyny czy zapalenie płuc.

Pompa baklofenowa

Pompa baklofenowa jest jedną z najnowszych metod leczenia spastyczności u dzieci z porażeniem mózgowym. Cierpiącym na tą nieuleczalną chorobę zapewnia podstawowe funkcjonowanie. Terapia za pomocą programowalnej pompy baklofenowej polega na podawaniu płynnego baklofenu w sposób ciągły bezpośrednio do płynu mózgowo-rdzeniowego. Dawki leku ustalane są indywidualnie do potrzeb konkretnego pacjenta. Leczenie za pomocą urządzenia pozwala w znaczący sposób zmniejszyć napięcie mięśni, dolegliwości bólowe, poprawia funkcję pęcherza moczowego oraz pozwala na zmniejszenie występowania ruchów mimowolnych. Dodatkowo redukuje ryzyko często występującego u dzieci z MPD uszkodzenia stawu biodrowego, wywołanego przez porażenie spastyczne mięśni.

Komentarze do: Jest decyzja NFZ – pacjenci otrzymają pompy baklofenowe!

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz