Szukaj

Jedna trzecia dorosłych Amerykanów z zapaleniem stawów zmaga się również z lękiem i depresją

Podziel się
Komentarze0

Jak się okazuje, lęk jest dwa razy bardziej powszechny pośród ludzi z zapaleniem stawów, w porównaniu do występowaniu depresji. Tak przynajmniej stwierdzili badacze z amerykańskich centrów CDC (Centers for Disease Control and Prevention, centra kontroli i prewencji chorób): jedna trzecia obywateli Stanów Zjednoczonych, którzy cierpią na zapalenie stawów, w wieku 45 lat i więcej, donosi również o dręczącym ich lęku i depresji.Badania ukazały się w przeglądzie naukowym Arthritis Care & Research.

A jednak, więcej badań klinicznych jak do tej pory skupiało się właśnie na depresji.

W Stanach Zjednoczonych, 27 000 000 ludzi, w wieku od 25 lat, jest zdiagnozowanych przez lekarzy w kierunku osteoartrozy (choroba zwyrodnieniowa stawów). Kolejne 1 300 000 dorosłych cierpi na reumatodialne zapalenie stawów, jak podają dane American College of Rheumatology (ACR, amerykańskie kolegium reumatologii).

Centers for Disease Control and Prevention oceniają, że wszystkie postaci artrozy dotykają 50 000 000 Amerykanów w sumie. Generalnie rzecz ujmując, zapalenie stawów to wiodąca przyczyna niepełnosprawności w Stanach Zjednoczonych.


Wcześniejsze badania pokazywały, iż depresja bardzo powszechnie towarzyszy chorobym przewlekłym, takim jak zapalenie stawów. Aczkolwiek, eksperci teraz sugerują, że lęk u tych chorych jest bardzo często niedoceniany i nieleczony, a to jest potencjalnym czynnikiem ryzyka depresji.

Doktor Louise Murphy wybrała do swojego badania 1 793 osoby, które zostały zdiagnozowane z zapaleniem stawów albo z inną chorobą reumatyczną. Niepokój i depresja u tych chorych zostały ocenione dzięki skali Arthritis Impact Measurement Scales, która pozwala określić emocjonalne samopoczucie.

Rezultaty tego badania pokazują, że lęk był powszechniejszy niż depresja na łonie tej populacji: 31% i 18% odpowiednio.

Co więcej, jedna trzecia respondentów donosiła, iż ma co najmniej jedną z tych chorób, a 84% uczestników, którzy mieli depresję, cierpiało również z powodu lęku.

Biorąc pod uwagę tę wysoką prewalencję, a także fakt, że istnieją skuteczne sposoby leczenia, sugerujemy, żeby wszyscy ci ludzie z przewlekłymi chorobami zapalnymi stawów byli również badani w kierunku niepokoju oraz depresji, mówi doktor Louise Murphy. Ponieważ bardzo wielu pacjentów z zapaleniem stawów nie szuka pomocy w przypadku zaburzeń lękowych i depresji, oznacza to, że lekarze nie mają szans na poprawienie ich jakości życia.

Komentarze do: Jedna trzecia dorosłych Amerykanów z zapaleniem stawów zmaga się również z lękiem i depresją

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz