Szukaj

Jedenaście oczywistych odkryć naukowych w 2011

Podziel się
Komentarze0

W nauce, nie wystarczy uważać, że coś jest ponieważ jest. Badacze muszą wykazać bowiem, że to, w co wierzymy, że jest prawdą, faktycznie jest prawdą, udowodnioną poprzez statystycznie znaczące i odtwarzalne rezultaty. Kwestionowanie założeń to esencja nauki. Jednakże, niektóre badania naprawdę powinny znaleźć się w przedziale „zbędne”,  ponieważ odkrywają rzeczy, które są oczywiste.Oto takie odkrycia z 2011 roku:

1. seks bez zabezpieczeń jest bardziej prawdopodobny po pijanemu.


Wypicie zbyt dużej ilości alkoholu może wpłynąć na proces podejmowania decyzji. A badanie z tego roku jest wybitne: kanadyjscy badacze, donosząc o rezultatach, które zostaną opublikowane w styczniowym wydaniu Addiction, stwierdzają, iż istnieje związek między poziomem alkoholu we krwi i prawdopodobieństwem użycia prezerwatywy w trakcie stosunku seksualnego.

Aby dojść do takich wniosków, naukowcy musieli przyjrzeć się aż 12 badniom w tej kwestii. Okazuje się, że im więcej wypitego alkoholu, tym mniejsza ostrożność i większe prawdopodobieństwo niebezpiecznego seksu.

2. mężczyźni zdają się pewni siebie po zniesieniu bólu, strachu i empatii.


Kiedy adepci sztuk walki muszą pokazać męską siłę i pewność siebie, znoszą strach, empatię oraz ból. A także wstyd. A tak: niezbyt szokujące. Albowiem, zduszanie tych emocji może sprawić, że dana osoba zdaje się być bardziej niezwykła. Ale badanie, opublikowane w Social Psychology Quarterly, miało na celu zrozumienie, w jaki sposób mężczyźni zarządzają swoimi emocjami.

3. marihuana i jazda samochodem: to nie jest bezpieczne.

Kto by na to wpadł? Według badania opublikowanego w Epidemiology Reviews, marihuana zwiększa ryzyko wypadku samochodowego. Ludzie, którzy siadają za kółkiem po wypaleni skręta, są dwa razy bardziej zagrożeni wypadkiem. A ryzko rośnie dla tych, którzy palą częściej.

4. świnie kochają błoto.

Okazuje się, że świnie nie robią tego na pokaz – one naprawdę to kochają. Kąpiel w błocie pozwala im utrzymać niską temperaturę ciała.

Zobacz również:5. magazyny z modą gloryfikują młodość.


To ci dopiero niespodzianka. Magazyny tego typu dość rzadko przedstawiają kobiety powyżej 40 roku życia, jeżeli w ogóle. Młode celebrytki i modele dominują na tych stronach, nawet tych, skierowanych do starszych grup wiekowych.

6. ludzie z hojnymi partnerami mają lepsze małżeństwo.

Badacze odkryli tego roku, że hojne małżeństwa są szczęśliwszymi małżeństwami. Pary, gdzie małżonkowie oferują coś w zamian albo inne pozornie bezinteresowne akty, są szczęśliwsze niż pary, gdzie małżonkowie donoszą o niższym pozimie hojności, według badania przeprowadzonych w ramach National Marriage Project.

7. rodzice myślą, że ich dzieci nie zażywają narkotyków.

Marihuana i picie? Nie moja córka! Chlanie na umór? Nie mój synek kochany! Rodzice stale zaprzeczają złym zwyczajom swoich dzieci, według danych zebranych przez uniwersytet University of Michigan C.S. Mott Children's Hospital. Badanie pokazało, że 60% uczniów pije alkohol, a jedynie 10% rodziców uważało, że ich własny nastolatek tak robi.


8. ludzie nie robią niczego szczególnego w sieci.

Czy naprawdę aż tak zaskakujące jest to, że internet jest miejscem bezmyślnej rozrywki? Według raportu Pew Research, 53% ludzi w wieku 18 – 29 lat co najmniej raz w ciągu dnia przebywa w sieci tylko po to, aby spędzić jakoś czas. Nie jest to jednak charakterystyczne tylko dla młodych ludzi: 58% dorosłych mówi, iż czasami z internetu korzysta jedynie w celach rozrywkowych.

9. bardziej restrykcyjne przepisy dotyczące prawa jazdy ograniczają poziom śmiertelnych wypadków pośród nastolatków.

Stopniowe przyznawanie prawa jazdy, które daje nastolatkom więcej wolności za kółkiem w miarę tego, jak zdobywają doświadczenie, może ocalić życie. Badacze na Institute for Research and Evaluation (PIRE) donieśli, że poziom śmiertelnych wypadków samochodowych pośród 16- i 17-latków  spada o 8% do 14% w stanach, które wprowadziły właśnie takie ograniczenia.

Restrykcje dotyczące liczby osób, które nastolatek może przewozić oraz jazdy w nocy, pozwoliły ograniczyć poziom śmiertelnych wypadków o 13% i 9% odpowiednio. Praktyka – i nieco większa dojrzałość – czyni mistrza, rzec by można.

10. większość konsumentów nie czyta etykietek.

Kalorie, cukier, cholesterol... zieeeeew. Badanie opublikowane w październiku stwierdziło, że konsumenci nie przywiązują wagi do etykietek na produktach spożywczych. Nawet ci, którzy twierdzą, że prawie zawsze je czytają, w prawdziwym świecie zakupów, nie przyswajają wielkich ilości informacji. Badacze odkryli, że jedynie 1% konsumentów poszukuje informacji na temat całkowitego tłuszczu, tłuszczów trans, cukru i rozmiaru porcji.

11. prezydent przeżyje swoich współczesnych.

Prezydenci Stanów Zjednoczonych żyją dłużej niż ich wpółobywatele, stwierdza badanie zamieszczone w Journal of the American Medical Association. Jasne, bycie szefem państwa jest stresujące (ośmiu zmarło w gabinecie, czterech w zamachu), ale najważniejsze stanowisko w państwie wiąże się z pewnymi zaletami: lepsza opieka lekarska, na przykład.

Prezydent generalnie również jest lepiej wykształcony i ma większą świadomość zdrowia. Co zaskakujące, pieniądze i wiedza zdają się kupować zdrowie i długowieczność, według S. Jay Olshansky, profesora zdrowia publicznego na University of Illinois w Chicago.

Komentarze do: Jedenaście oczywistych odkryć naukowych w 2011

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz