Szukaj

Jak żyć z partnerem zakażonym HIV?

Podziel się
Komentarze0

Czy życie w parze plus/minus jest w ogóle możliwe? Co z seksem? Jak urodzić zdrowe dziecko? Czy i kiedy powiedzieć rodzinie o chorobie partnera? O tym będą w najbliższy weekend rozmawiać z takimi parami eksperci i wolontariusze Stowarzyszenia Bądź z nami.


Stowarzyszenie Wolontariuszy Wobec AIDS „Bądź z nami” zorganizuje w Warszawie w ramach programu „Razem być i wytrwać” warsztaty dla par plus/minus, czyli takich, w których jedno z partnerów jest zakażone HIV, a drugie nie. Sytuacja takich osób jest niezwykle trudna. Już sama decyzja o pozostaniu razem wymaga odwagi. A przecież to dopiero początek. Trzeba np. wiedzieć, gdzie szukać pomocy, żeby kobieta seropozytywna lub pozostająca
w związku z seropozytywnym mężczyzną mogła urodzić zdrowe dziecko. Warsztaty dofinansowywane są z grantu przyznanego w konkursie Pozytywnie Otwarci.

W ramach warsztatów przewidziane są wykłady i rozmowy z lekarzem - dr Joanną Kubicką, psychologiem – mgr psycholog Jolantą Świerczewską Parzuch oraz specjalistyczne konsultacje. Spotkanie z lekarzem ma na celu przybliżenie medycznych aspektów życia z HIV w tym bezpieczniejszych zachowań seksualnych, wyjaśnienie znaczenia regularnego brania leków, rozwianie wątpliwości dotyczących profilaktyki przed i poekspozycyjnej. Z kolei zajęcia z psychologiem skupią się na poprawienia świadomości siebie w relacjiz innymi, rozpoznaniu swoich wewnętrznych zasobów i ograniczeń, budowanie trwałego związku, radzenie sobie z kryzysem.
Jednak program „Razem być i wytrwać” to nie tylko warsztaty edukacyjne.

W programie znalazły się m.in. takie elementy, jak:
  • Konsultacje specjalistyczne - osobiste
  • Do dyspozycji potrzebujących są psycholog, seksuolog, psychoterapeuta, lekarz, terapeuta uzależnień. Na bezpośrednią rozmowę można umówić się w gabinecie prowadzonym przez Stowarzyszenie, w godzinach dostosowanych do potrzeb zainteresowanych.
  • VIP (Virtualny Punkt Przyjęć) - formą kontaktu jest tu rozmowa telefoniczna lub skype
Zapisy oraz rozmowy w poniedziałki w godzinach 10-15 i w środy w godzinach 15-20
Telefon stacjonarny: 22 826 42 47
Telefon komórkowy: 515 284 913
Telefon Zaufania AIDS: 22 692 82 26; 801 888 448 od poniedziałku od godziny 15:00 do piątku do godziny 15:00

Zobacz również:Adres Skype - stowarzyszenie.badz.z.nami .

Terapia par

Dla chętnych istnieje możliwość skorzystania z krótkoterminowej terapii par. Jest to oferta dla dwojga ludzi, którym jest trudno w związku. W ich relacji dzieje się coś, czego oni nie rozumieją, z czym sobie nie radzą, chcieliby coś zmienić, ale nie do końca wiedzą, co i jak zrobić.

Grupy wsparcia

Raz w miesiącu organizowane są grupy wsparcia dla par. Pary, w których jedna z osób jest seropozytywna potrzebują czasem specjalistycznego poradnictwa. Często wystarczającą pomocą jest spotkanie z innymi osobami, których dotyczy ten problem. Wymiana doświadczeń, sposobów radzenia sobie w trudnych chwilach, czy zwykłe wygadanie się pozwalają lepiej zrozumieć bycie we dwoje. Udział w takich grupach wpływa na poprawienie jakości związku, świadomości siebie w relacji z innymi, rozpoznanie swoich wewnętrznych zasobów i ograniczeń.

- HIV może być szokiem i powoduje zmiany w życiu osobistym, ale nigdy nie wyklucza miłości, tworzenia związków, małżeństwa, rodzicielstwa, dobrego życia i szczęścia. Jeżeli więc jesteś mężczyzną w związku z osobą zakażoną, kobietą w związku z osobą zakażoną, mężczyzną zakażonym w związku ze zdrową osobą, kobietą zakażoną

w związku ze zdrową osobą, to na pewno masz dylematy, pytania wątpliwości. Nasze warsztaty są właśnie dla Ciebie
– mówi Irena Pietruszka ze Stowarzyszenia Bądź z nami.

O czym najczęściej rozmawia się na takich warsztatach?

- Ile osób, tyle problemów. Jednym z tematów często podejmowanych przez pary jest na przykład posiadanie zdrowego potomstwa. Stowarzyszenie Bądź z nami od 1997 roku współpracuje ze specjalistami zajmującymi się wdrażaniem inseminacji. Dzięki naszym wspólnym staraniom pierwsze dziecko urodziło się w 2003. Od tego czasu na świat przyszło około dwadzieścioro dzieci –
mówi Joanna Gałaj, prezes Stowarzyszenia Bądź z nami.

- To bardzo ważny program i cieszę się, że kapituła konkursu Pozytywnie Otwarci go doceniła, a my mogliśmy przekazać grant na jego dofinansowanie. Wiadomo, że żeby z HIV żyć, osoby seropozytywne zazwyczaj prędzej lub później muszą podjąć leczenie. A żeby w tym leczeniu wytrwać, muszą mieć motywację. Najczęściej taką motywacją jest bliska, kochająca osoba, dająca sens życiu. Warsztaty sprzyjające budowaniu i umacnianiu więzi między partnerami przyczyniają się moim zdaniem wprost do lepszej adherencji, czyli stosowania się do zaleceń lekarzy – powiedział Michał Kaźmierski, dyrektor generalny Gilead Sciences, partnera programu i konkursu Pozytywnie Otwarci.

- Pozostawanie wiele lat w związku to wyzwanie dla każdego. A kiedy dochodzi dodatkowy problem, taki jak HIV, to wyzwanie staje się jeszcze trudniejsze. Jestem dumny z tego, że dzięki konkursowi Pozytywnie Otwarci program „Razem być i wytrwać” dotrze do większego grona osób i – mam nadzieję – pomoże im w budowaniu relacji z partnerami – dodał Paweł Mierzejewski, koordynator programu Pozytywnie Otwarci.

Zainteresowani wzięciem udziału w programie proszeni są o kontakt osobisty - Warszawa, ul Tamka 37 m.56;  dojazd - przystanek autobusowy Topiel. Z Dworca Centralnego 102, 160, 174, 512

***
Celem Programu Pozytywnie Otwarci jest promocja profilaktyki HIV oraz wiedzy o możliwościach normalnego życia z wirusem. W ramach programu Pozytywnie Otwarci organizowany jest Konkurs dla instytucji, które chciałyby prowadzić lub już prowadzą programy w obszarach edukacji i aktywizacji, a także profilaktyki i diagnostyki HIV/AIDS. Partnerami Programu są Prezydent m. st. Warszawy, Wojewoda Mazowiecki, Krajowe Centrum ds. AIDS, Służba Zdrowia, Wydawnictwo Termedia oraz firma Gilead Sciences.

Komentarze do: Jak żyć z partnerem zakażonym HIV?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz