Szukaj

Izraelscy naukowcy dokonują przełomowych postępów w prewencji ślepoty

Podziel się
Komentarze0

WHO podaje, iż 80% przypadków ślepoty można zapobiec lub uleczyć, jednak niepełnosprawność ta pozostaje poważnym problemem zdrowotnym na całym świecie, także w krajach uprzemysłowionych. Teraz, dzięki pracom izraelskich badaczy i lekarzy, na horyzoncie pojawiła się nowa nadzieja dla wszystkich.Prof. Michael Belkin z Tel Aviv University publikuje swój raport w American Journal of Ophthtalmology.

Dowiadujemy się z niego, iż w ostatniej dekadzie, proporcje ślepoty, której można zapobiec, spadły w Izraelu o ponad połowę – z 33.8 przypadków ślepoty na 100 000 mieszkańców w 1990 do 14.8 w 2010.

Ten znaczący postęp dotyczy czterech głównych przyczyn ślepoty, której można uniknąć: cukrzyca, katarakta, zaćma i deterioracja związana z wiekiem.

Sekret tego sukcesu leży nie tylko w innowacyjnych metodach leczenia, ale także w ich uniwersalnej dostępności, a także w samych pacjentach, którzy karnie poddają się leczeniu i poprawnie stosują leki.

Izrael ma także programy społeczne, skierowane do diabetyków na przykład, które promują wczesną prewencję oraz wczesne leczenie komplikacji cukrzycowych prowadzących do ślepoty. Takie programy oszczędzają prywatne i publiczne pieniądze na dłuższą metę.

Aby ocenić skuteczność leczenia chorób oczu w Izraelu, prof. Belkin, Alon Skaat, Angela Chetrit i Ofra Kalter-Leibovici przeprowadzili statystyczne badania, mierzące proporcje ślepoty w populacji izraelskiej przez 12 lat.

Okazało się, że Izrael osiągnął pozycję światowego lidera w prewencji ślepoty, redukując proporcje o ponad 56%. Jeżeli zaś chodzi o ślepotę, której przyczyny leżą w genetyce, stawki pozostały takie same w tym okresie.

Izrael zastosował liczne rozwiązania, które podchodzą do ślepoty od strony medycznej, strony zdrowia publicznego oraz od strony perspektyw kulturowych.

Na przykład, zwyrodnienie plamki żółtej związane z wiekiem, jedna z głównych przyczyn ślepoty w krajach uprzemysłowionych, w Izraelu jest leczona terapią oryginalnie zatwierdzoną dla raka jelita grubego. Jednak mniejsza dawka tego leku – pomysł narodził się w USA – zaaplikowana do oka, dostarcza tanią terapię tysiącom pacjentów.

Prof. Belkin uważa, że każdy kraj jest w stanie przyjąć izraelskie strategie i skutecznie zapobiegać ślepocie. Mimo że początkowe koszty są duże, gra jest warta świeczki.

Komentarze do: Izraelscy naukowcy dokonują przełomowych postępów w prewencji ślepoty

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz