Szukaj

Indie: dwunastu lekarzy oskarżonych o praktykowanie testów w tajemnicy

Podziel się
Komentarze0

W zeszłym tygodniu, dwunastu lekarzy hinduskich zostało skazanych za przeprowadzanie testów lekarskich na pacjentach bez uzyskania od nich zgody. Ale kara nałożona na tych lekarzy, w wysokości 5 000 rupii, co równa się 72 euro mniej więcej, wywołała w kraju szczerą złość.Kara ta, określona jako niewspółmierna i śmieszna, oznacza prawdziwy skandal. Oskarżeni lekarze odmówili podania jakiejkolwiek informacji powołując się na obowiązek zachowania tajemnicy lekarskiej, ale wydaje się, że byli oni opłacani za przeprowadzanie doświadczeń w mieście Indore.

Przedmiotem tych eksperymentów były lekarstwa mające leczyć dysfunkcje seksualne. Jak stwierdza rząd stanu Madhya Pradesh, testy te nie były z całą pewnością zatwierdzone przez władze sanitarne i zostały przeprowadzone na pacjentach, cierpiących z powodu jakiegoś upośledzenia.

Pacjenci, rzecz jasna, nie zostali uprzedzeni o tych testach. Wszystkie te testy zostały przeprowadzone na pacjentach, którzy przybyli do szpitali rządowych z rutynowymi problemami.

Jest to zbrodnia, nazwijmy rzecz po imieniu, przeprowadzanie testów medycznych bez zgody pacjentów, stwierdził dla Agence France Presse hinduski lekarz, Anand Rai, który zaalarmował opinię publiczną odnośnie tej wstrząsającej afery.


Ale, nawet jeśli skandal ten wstrząsnął populacją hinduską, to werdykt sądowy wywołał gniew, z powodu niezwykle niskiej kary. Kara tym bardziej oburzająca, ponieważ dwóch lekarzy nawet nie przyznało, że „zrobili źle”.

Indie, ofiara nielegalnych praktyk lekarskich

Stowarzyszenia obrony praw człowieka stwierdzają, iż obawiają się, że Indie staną się areną dla testów medycznych praktykowanych swobodnie na biednych pacjentach, używanych jako świnki doświadczalne, przez potężne firmy farmaceutyczne, często bez ich świadomej zgody, donosi francuska agencja prasowa Agence France Presse.

Tak samo, doktor Anand Rai ocenia, że złe praktyki w środowisku medycznym mogą w dalszym ciągu trwać, i to bardzo długo. Albowiem, testy lekarstw przeprowadzane w Indiach są coraz bardziej popularne, ponieważ kosztują w tym kraju jedynie jedną szóstą tego, co trzeba by było zapłacić w krajach zachodnich. Zdrowie i życie ludzkie w Indiach jest bardzo tanie.

System regulacji w moim kraju jest bardzo skorumpowany, mówi doktor Anand Rai. A firmy farmaceutyczne mogą bardzo łatwo zapisać pacjentów i zacząć próby. W krajach rozwiniętych, zapisanie pacjenta do próby zajmuje co najmniej sześć miesięcy. W Indiach natomiast, w tym samym czasie można przeprowadzić testy na 2000 osób.

Komentarze do: Indie: dwunastu lekarzy oskarżonych o praktykowanie testów w tajemnicy

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz