Szukaj

HIV: blisko 10% nosicieli uprawia ryzykowny seks

Podziel się
Komentarze0

Francuskie badanie, opublikowane w BEH (Bulletin épidémiologique hebdomadaire), ujawnia niepokojące dane: blisko 10% nosicieli HIV uprawia seks bez zabezpieczenia i tym samym zagraża osobom niezarażonym tym wirusem.Dane zebrane w ramach sondażu Vespa2 pokazały wyraźnie, że aż 8,2% ludzi, którzy znaleźli się w grupie „wysokie ryzyko transmisji wirusa HIV”, przyznało się do co najmniej jednego stosunku bez zabezpieczenia w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy.

Autorzy ankiety, badacze z instytutu INSERM w większości, podsumowują swoje odkrycia: - Postanowiliśmy kontynuować nasze analizy, aby lepiej zrozumieć, co się dzieje w tej grupie wysokiego ryzyka, w której znajdują się głównie imigranci z Afryki subsaharyjskiej i którzy również są najbardziej prawdopodobymi ofiarami takiego zachowania.


Według badania, 12% mężczyzn-nosicieli HIV i pochodzących z Afryki subsaharyjskiej uprawia ryzykowny seks, w porównaniu do 8,7% homoseksualistów.

Naukowcy podkreślają też, iż nie znaleźli żadnej różnicy w proporcji tych, którzy uprawiają ryzykowny seks, w kategorii nosicieli z grupy wysokiego ryzyka transmisji HIV i w kategorii nosicieli z grupy niskiego ryzyka transmisji wirusa.

Większość nosicieli HIV, aż 71%, jest seksualnie aktywnych (co najmniej jeden stosunek w ciągu ubiegłych 12 miesięcy). A 62,5% z nich tworzy stały związek.

W tej ostatniej grupie, ok. 20% nie zawsze używa prezerwatywy, nawet wtedy kiedy jeden partner jest niezarażony.

We Francji, na 150 000 nosicieli HIV, ok. 25 000 – 30 000 ludzi nie wie, że jest zarażonych, według badania Institut de veille sanitaire.

Komentarze do: HIV: blisko 10% nosicieli uprawia ryzykowny seks

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz