Szukaj

Hej choinko, choinko…

Podziel się
Komentarze0

Święta Bożego Narodzenia już za pasem, więc pojawia się pytanie, normalne o tej porze roku – co zrobić z powoli tracącą dawną świetność choinką? Badacze w najnowszym wydaniu International Journal of Biomedical Nanoscience and Nanotechnology sugerują odpowiedź, która dotyczy drzewka Pseudotsuga menziesii, znanego jako Douglas fir, tradycyjnie pełniącego rolę choinki w amerykańskich domach.Otóż, jak się okazuje, igły Douglas fir mogą posłużyć do sterylizowania nanourządzeń stosowanych w medycynie.

Poushpi Dwivedi z MNNIT w Allahabad w Indiach, wyjaśnia: jednym z najbardziej kłopotliwych problemów biomedycyny jest bakteryjna infekcja w miejscu wszczepienia urządzenia medycznego, protezy i czujnika. Mimo postępów w technikach sterylizacji, patogenne mikroby w dalszym ciągu atakują biomateriały i tkanki.

Naukowcy postanowili więc opracować materiał pochodzący z igieł Douglas fir, który miałby właściwości antymikrobowe i sam by się sterylizował.


Materiał ten, który jest bionanokompozytem chitozanu i srebra, może być bezpiecznie stosowany jako powłoka medycznych implantów i chirurgicznych narzędzi.

Badacze podkreślają, iż materiał został przetestowany jako czynniki antymikrobowy, ponieważ srebro jest znane z tego, że ma bakteriobójcze właściwości.

Środki biologiczne to efektywny i skuteczny sposób na produkcję nowych typów nanocząsteczek srebra o jednakowej wielkości i kształtcie, oraz powierzchni biokompatybilnych do użytku medycznego, podkreślają naukowcy.

Badacze obecnie stosują wyciąg z Pseudotsuga menzietii z roztworem azotanu srebra, aby wygenerować nanocząstki.

Zespół wyjaśnia: procent i rozmiar nanocząstek możemy łatwo kontrolować, w zależności od zapotrzebowania, opierając się na stężeniu metalu oraz objętości roślinnej biomasy.

Zanim więc wyrzucicie choinkę na śmietnik, pomyślcie o jej cennych igłach...

Komentarze do: Hej choinko, choinko…

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz