Szukaj

Haiti: trzęsienie ziemi z 2010 roku początkiem nowej serii?

Podziel się
Komentarze0

Trzęsienie ziemi, które spustoszyło stolicę Haiti, Port-au-Prince, w dniu 12 stycznia 2010 roku, mogło być oznaką nowego cyklu aktywności sejsmicznej, z przyszłymi potężnymi trzęsieniami ziemi na Haiti, jak stwierdzają badania ujawnione w ostatnim tygodniu w Stanach Zjednoczonych.Dwa lata temu już potężne trzęsienie ziemi, o magnitudzie 7 w skali Richtera, zniszczyło wyspę Haiti i zabiło blisko 200 000 ludzi. Do tej pory zresztą kraj ten nie podniósł się katastrofie, dodatkowo jeszcze zmaga się z epidemią cholery, trudną do opanowania z powodu ciężkich warunków sanitarnych.

A jak stwierdzili badacze amerykańscy, to trzęsienie ziemi z 12 stycznia 2010 roku, mogło być pierwszym z całej długiej serii innych, na domiar złego. Badanie amerykańskich naukowców ukazało się w przeglądzie naukowym Nature.

Według tych prac, archiwa historyczne dotyczące aktywności sejsmicznej ujawniają istnienie aktywności, która pustoszy ten region co 500 lat. Historia tej wyspy zresztą poświadcza serię czterech większych trzęsień ziemi, które dotknęły Hispaniolę na przestrzeni siedmiu lat w XVIII wieku.


Trzęsienia ziemi te były poprzedzane przez dwa długie okresy spokoju, które zresztą następowały także po tych epizodach. Aby więc ulepszyć swoje szacunki w obliczu różnić między sytuacją Haiti kilkaset lat temu a aktualną sytuacją wyspy, William Bakun oraz jego koledzy pracowali nad modelem matematycznym.

Model ten pozwala porównać statystyki z raportów, a także inne dane zebrane w czasie ostatniego trzęsienia ziemi oraz wstrząsów wtórnych, z danymi historycznymi.

Zespół sejsmologów amerykańskich ocenia teraz, że trzy wielkie trzęsienia ziemi, które dotknęły tę wyspę w latach 1751 – 1770, pokryły długość uskoku Enriquillo, czyli tego samego uskoku, który spowodował trzęsienie ziemi w dniu 12 stycznia 2010 roku.


Ponieważ trzęsienie ziemi z 1701 roku dotknęło praktycznie to samo miejsce, co trzęsienie ziemi z 2010 roku, William Bakun oraz jego koledzy sejsmolodzy zasugerowali, że trzęsienie ziemi z 2010 roku może być pierwszym z nowej serii, zdolnej do obudzenia aktywności sejsmicznej w tym regionie, w przeciągu kolejnych dziesięcioleci.

Nie mówię, że będzie trzęsienie ziemi w ciągu pięciu kolejnych lat, zastrzega od razu amerykański naukowiec, cytowany przez stronę naukową News Actu Environnement. Ale historia może być tutaj przewodnikiem, a jeżeli jest, to oznacza, że będą wielkie, niszczycielskie trzęsienia ziemi wzdłuż tego uskoku w ciągu kolejnych dziesięcioleci.

Prace amerykańskich naukowców będą opublikowane również w biuletynie na luty, wydawanym przez Sejsmologiczne Towarzystwo Amerykańskie (Seismological Society of America).

Komentarze do: Haiti: trzęsienie ziemi z 2010 roku początkiem nowej serii?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz