Szukaj

Haiti: Organizacja Narodów Zjednoczonych przerażona prędkością odbudowy

Podziel się
Komentarze0

Jedna z przełożonych Organizacji Narodów Zjednoczonych stwierdziła ostatnio, iż jest przerażona tym, jak wolno przebiega odbudowa Haiti. Przypomnijmy, że minęło blisko już dwa lata po trzęsieniu ziemi, które zdewastowało stolicę kraju i główny port Haiti, czyli Port-au-Prince.Brak wyspecjalizowanych rąk do pracy

Od czasów straszliwego trzęsienia ziemi, które zabiło co najmniej 220 000 z 9 milionów mieszkańców tego niewielkiego kraju, jedynie 20 000 pracowników budowlanych zostało odpowiednio wykształconych.

Liczba ta jest dziesięciokrotnie mniejsza od liczby pracowników budowlanych w Pakistanie, który został dotknięty podobną katastrofą w 2005 roku, podaje plastyczny przykład pani Maggie Stephenson, doradca techniczny dla Haiti, z Agencji Organizacji Narodów Zjednoczonych, UN-Habitat.


Konieczne więc jest, aby szkolić każdego dostępnego murarza, wyjaśnia pani Maggie Stephenson przy okazji debaty w instytucji Brookings Institution, organizacji waszyngtońskiej.

Blisko dwa lata po trzęsieniu ziemi w styczniu 2010, pół miliona ludzi w dalszym ciągu zamieszkuje w „tymczasowych” obozach w stolicy haitańskiej oraz w regionie.

Maggie Stephenson odnotowała, że anarchistyczne zabudowania w biednych krajach sprawiają, że katastrofy naturalne są zawsze bardziej zabójcze. Wystarczy wspomnieć trzęsienie ziemi w wysoce uprzemysłowionej Japonii.

Strata domu

Na skalę światową, jakieś 14 000 000 ludzi straciło dach nad głową w następstwie katastrof naturalnych w przeciągu ostatnich pięciu lat. Według stowarzyszenia Habitat pour l'Humanité, 680 ludzi miało mieszkać w strefie miejskiej zagrożonej katastrofą naturalną w 2000 roku. W 2050 roku liczba ta może sięgnąć nawet 1 500 000 000 ludzi.

Komentarze do: Haiti: Organizacja Narodów Zjednoczonych przerażona prędkością odbudowy

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz