Szukaj

Gruźlica: kluczowy enzym i destrukcja płuc

Podziel się
Komentarze0

Badanie, które ukazało się niedawno w Stanach Zjednoczonych, ujawnia odkrycie naukowców, dotyczące enzymu odgrywającego fundamentalną rolę w niszczeniu tkanki płuc u osób chorych na gruźlicę. Nowe terapie powinny się więc pojawić.Mechanizm biologiczny odpowiedzialny za niszczenie tkanki płuc u chorych na gruźlicę jest dzisiaj, jeszcze, mało zrozumiany. Jedyny sposób leczenia chorych w medycynie klasycznej polega na podawaniu antybiotyków przez okres conajmniej sześciu miesięcy, biorąc pod uwagę ryzyko, iż bakterie Kocha (Mycobacterium tuberculosis) staną się kompletnie na te antybiotyki odporne.


Badanie, które niedawno zostało opublikowane w naukowym przeglądzie amerykańskim, Journal of Clinical Investigation, pozwoliło odkryć nowy element.

W przypadku gruźlicy, ilość enzymu MMP-1 rośnie w bardzo znacznym stopniu w płucach i towarzyszy destrukcji tkanki. Aż do dzisiaj, leki hamujące działanie tego enzymu, które ukazały się w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku, miały na celu leczenie nowotworów płucnych.

Według autorów badania, takie terapie antynowotworowe mogą pozwolić na zapobieganie destrukcji płuc u pacjentów dotkniętych gruźlicą. Inne badania muszą jednakże jeszcze być przeprowadzone, aby ocenić ich skuteczność w ramach tej choroby, precyzuje naukowe czasopismo Sciences et Avenir.

Komentarze do: Gruźlica: kluczowy enzym i destrukcja płuc

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz