Szukaj

Gruczoły potowe pomagają uzdrowić rany?

Podziel się
Komentarze0

Według najnowszego badania, te same gruczoły, które sprawiają, że się pocimy, są odpowiedzialne za inną funkcję, ważną dla naszego zdrowia: leczenie urazów, jak stwierdzają naukowcy z University of Michigan Health System.Badania ukazały się w przeglądzie naukowym American Journal of Pathology.

Ludzka skóra jest wyposażona w miliony endokrynnych gruczołów potowych, które pozwalają organizmowi na schłodzenie się po wysiłku bądź w upalny dzień. Mogą one także dostarczać komórki niezbędne do uzdrawiania ran, takich jak zadrapania, wrzody, oparzenia.

Dr Laure Rittie, główna autorka badania, mówi: wrzody skórne, włączając w to także te, spowodowane przez cukrzycę bądź odleżyny, i inne niegojące się rany, pozostają strasznym ciężarem dla służb zdrowia i dla całych społeczności na całym świecie. Leczenie chronicznych ran kosztuje dziesiątki miliardów dolarów każdego roku w samych tylko Stanach Zjednoczonych, a cena ta tylko rośnie. Coś tutaj nie działa.


Teraz, naukowcy z University of Michigan Health System uważają, iż udało im się odkryć najsilniejszą sekretną broń organizmu.

Dr Laure Rittie dodaje: odkryliśmy kluczowy proces zamykania się rany. Mamy nadzieję, iż uda nam się opracować nowe terapie, które będą celowały w gruczoły potowe, jak do tej pory zresztą bardzo słabo przestudiowane. Być może ruszamy w bardzo obiecującym nowym kierunku.

W badaniach okazało się, że nowe komórki skóry powstają z mieszków włosowych i z nietkniętych komórek skóry na brzegach rany. Badacze wykazali, że komórki te pochodzą również ze spodu rany, a to sugeruje, że ludzkie endokrynne gruczoły potowe są ważnym rezerwuarem komórek macierzystych, które można wykorzystać do gojenia urazów.

Komentarze do: Gruczoły potowe pomagają uzdrowić rany?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz