Szukaj

Gołębie potrafią porządkować cyfry

Podziel się
Komentarze0

Tak samo jak makaki, gołębie są w stanie nauczyć się podstwowych reguł rządzących cyframi, czyli porządkować cyfry. Uważaliśmy do tej pory, że ta umiejętność jest zarezerwowana jedynie dla naczelnych. Ptasi móżdżek przechodzi więc do lamusa?Gołębie chyba potrafią jednak liczyć... tak stwierdziła ekipa badaczy z uniwersytetu w Otago, w Nowej Zelandii, która wykazała, że ptaki te były w stanie sortować zbiory z zależności od liczby elementów w nich zawartych, i to w porządku rosnącym.

Rezultaty zostały opublikowane w przeglądzie naukowym Science.

Aż do tej pory uważano, że jedynie naczelne są do tego zdolne. W 1990 roku, pionierskie badanie, przeprowadzone przez ekipę pod przewodnictwem Elizabeth Brannon z Uniwersytetu Columbia, udowodniło, że małpy są w stanie porządkować zbiory. Badanie podsumowało, że te zwierzęta mają świadomość porządku cyfr aż do 9.

Nauczyć się porządkować cyfry

W Nowej Zelandii, trzy gołębie zostały poddane tym samym doświadczeniom co makaki rezusy 12 lat temu. Należy odnotować, że trzy sztuki ptaków to jednak mało, ale to przede wszystkim liczba przeprowadzonych testów jest ważna.

W 1998 roku, zaledwie dwa makaki rezusy zostały poddane doświadczeniom, a ich rezultaty jednak nie zostały poddane w wątpliwość.

Eksperymenty te przebiegają w dwóch etapach. Najpierw jest faza testu: serie figur geometrycznych prezentuje się ptakom, które uderzeniem dzioba zaznaczały każdą z tych serii, zaczynając od tej, która zawierała najmniej symboli, docierając do tej, która była najpełniejsza.

Na początku, symbole na łonie różnych serii były identyczne, a następnie figury i kolory się zmieniały. Gołębie były nagradzane w przypadku dobrej odpowiedzi.

Równie dobre co makaki!

W przebiegu drugiej fazy, czyli fazy testów, ptaki musiały sklasyfikować dwie serie, zawierające od 1 do 9 symboli. Chodziło więc bądź o serie albo figury, które już wcześniej widziały, w przebiegu fazy treningowej; bądź też o figury, które były im nieznane; bądź też o mieszankę.

Rezultaty? Ptaki poradziły sobie równie dobrze co naczelne. Co jest raczej dość zaskakujące. Testy te wskazują, że umiejętności gołębi są statystycznie zbyt duże, żeby można było je określić „trafiło się ślepej kurze ziarno”. Stąd też wniosek, że gołębie są w stanie nauczyć podstawowych reguł rządzących cyframi.

Zdecydowanie chodzi tutaj o nauczenie się, ponieważ przed testami, ptaki te były trenowane przez jeden rok. Oczywiście, nie są one jeszcze równie biegłe w liczeniu w umyśle co makaki.

W 2007 roku, zespół naukowców kierowany przez Elizabeth Brannon wykazał również, że makaki były w stanie przeprowadzić dodawanie. Gołębie nie są aż tak zdolne. Gdyby były w stanie to zrobić, być może zdałyby sobie sprawę z tego, że są zbyt liczne...

Komentarze do: Gołębie potrafią porządkować cyfry

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz