Szukaj

Głowy Amerykanów coraz większe?

Podziel się
Komentarze0

Głowy Amerykanów rasy białej są coraz większe. Tak stwierdzają antropolodzy sądowi z University of Tennessee w Knoxville. Badania przeprowadzili: Lee Jantz, koordynator centrum antropologii sądowej University of Tennessee, Forensic Anthropology Center (FAC), profesor emerytowany Richard Jantz, były dyrektor FAC oraz asystentka profesora - Joanne Devlin. Naukowcy ci przyjrzeli się 1 500 czaszek ludzkich (datujących się na lata 1850 – 1980). W wyniku tych obserwacji zauważyli, że czaszki amerykańskie są coraz większe, dłuższe i węższe, tak samo zresztą jak i twarze.Badacze na razie nie potrafią wyjaśnić dlaczego kształt głów Amerykanów zmienia się tak bardzo. Być może, chodzi tutaj o ewolucję albo o zmiany stylu życia, ale naukowcy nie potrafią określić tego dokładnie.

- Amerykański styl życia bardzo się zmienił od połowy XIX wieku, a określenie konkretnej przyczyny takiego stanu rzeczy jest wręcz niemożliwe - mówi Lee Jantz. - Może chodzić o zmodyfikowane wzroce wzrostu wynikające z lepszego odżywiania. Może chodzić też o mniejszą śmiertelność kobiet w czasie porodu. Amerykanie pracują fizycznie mniej niż kiedyś. Przełamano również stare bariery dotyczące małżeństw mieszanych. Jest wiele czynników, które należy wziąć pod uwagę.

Naukowcy amerykańscy odkryli, że przeciętna wysokość czaszki u mężczyzn od podstawy do czubka, zwiększyła się o 8 milimetrów. Wielkość czaszki powiększyła się o 200 centymetrów sześciennych, co równa się mniej więcej rozmiarowi piłeczki tenisowej. U kobiet - wysokość czaszki od podstawy do czubka zwiększyła się o 7 milimetrów, a wielkość  - o około 180 cm3.


Oznacza to, że wysokość czaszki zwiększyła się o 6,8% od późnych lat 1800. Natomiast, wysokość ciała wzrosła o 5,6%, a długość kości udowej – o ok. 2%.


Co więcej, jak wyjaśniają badacze z University of Tennessee wysokość czaszki w dalszym ciągu ewoluuje, podczas gdy wzrost innych części ciała został spowolniony bądź całkowicie się zatrzymał.

Naukowcy ci również odnotowali zmiany, które świadczą o tym, że populacja amerykańska dojrzewa wcześniej niż kiedyś. Oznacza to wcześnieje zamknięcie separacji w kostnej strukturze czaszki nazywanej chrząstkozrostem klinowo-potylicznym (łac. Synchondrosis aphenooccipitalis).

W przeszłości do tego zamknięcia dochodziło w wieku ok. 20 lat. Jednakże badacze z Forensic Anthropology Center stwierdzili, że kość ta zamyka się o wiele wcześniej – ok. 14 roku życia dla dziewczyn i ok. 16 roku życia dla chłopców.

Naukowcy z FAC mówią, że amerykańska epidemia otyłości jest najświeższą zmianą rozwojową, która mogłaby wpłynąć na kształt ludzkiego szkieletu. Jednakże jej dokładne działanie nie jest znane.

- Otyłość może wpływać na kształt czaszki - mówi profesor Jantz - ponieważ może zmieniać środowisko hormonalne organizmu. A te zmiany w środowisku hormonalnym mogą wpływać na wzrost i na dojrzewanie. Wiemy, że otyłość wpływa na długie kości ciała, ponieważ zwiększa strefy mocowania mięśni oraz zwiększa ryzyko zapalenia stawów, szczególnie w kolanach.

Badacze z FAC skupili się jedynie na Amerykanach o pochodzeniu europejskim, ponieważ są oni najliczniejszą grupą, na której można przeprowadzać tego typu prace.

Profesor Richard Jantz dodaje - do zmian w strukturze szkieletowej dochodzi w wielu częściach świata, ale nikt się nad nimi nie pochyla. Badania pokazały już, że w czaszkach Europejczyków również dochodzi do zmian, ale nie są one aż tak wielkie jak te, które obserwuje się w Stanach Zjednoczonych.

Badania te zostały zaprezentowane na corocznym spotkaniu Amerykańskiego Stowarzyszenia Antropologicznego (American Association of Physical Anthropologists), w Portland, w Oregonie.

Komentarze do: Głowy Amerykanów coraz większe?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz