Szukaj

Głośny hałas powodem urazów w pracy

Podziel się
Komentarze0

Niezwykłe głośny hałas w pracy jak i utrata słuchu od wystawienia na hałas, może powodować, że pracownicy przegapią sygnały alarmowe, sugerują kanadyjskie badania.

Badacze odkryli że pracownicy, którzy regularnie wystawieni są na hałas 100 decybeli – to tak jak by stać przy kosiarce- są dwukrotnie bardziej zagrożeni hospitalizacją z powodu urazów w miejscu pracy. Pracownicy którzy stracili słuch są bardziej podatni na zranienie.

„Hałas powodujący utratę słuchu jest sprawą zdrowia publicznego- w USA ponad 30 milinoów pracowników jest wystawionych na hałas w Quebec (prowincja Kanady) ta liczba sięga 400 tysięcy.” twierdzi pan Serge-Andre Girard, badacz National Public Health Institute of Quebec w Quebec (miasto Kanady i zarazem stolica tego obszaru).

„Pomimo znaczącej energii poświęconej na ochronę utraty słuchu spowodowanej hałasem, ciągle pozostaje to znaczącym problemem” powiedział Girard.  „Od zawodowej perspektywy bezpieczeństwa, związane z praca urazy pozostają istotną kwestią, która generuje znaczące koszty dla biznesu, pracowników i organizacji ubezpieczeniowych.”

Amerykański Narodowy Instytut dla Zawodowego Zdrowia i Bezpieczeństwa zasugerował, by firmy poddały się programom zapobiegawczym dla wszystkich pracowników z ryzykownym poziomem hałasu, uwzględniając ocenę i kontrolę hałasu, sprawdzenie słuchu pracowników, właściwe użycie ochraniaczy słuchu i edukacje pracowników, na temat ich własnej ochrony przed hałasem.

Girard mówi, że wystawienie na wysoki poziom hałasu zwiększa zmęczenie, zmniejsza umiejętność koncentracji i pogarsza jakość komunikacji pomiędzy pracownikami. Hałas i utrata słuchu, mogą być odpowiedzialne za wypadki, dodaje Girard. On i jego koledzy sprawdzili rejestry 46.5 tysiąca pracujących mężczyzn przez blisko 20 lat, i znaleźli, że 1.670 osób było hospitalizowanych przez urazy związane z pracą, wciągu 5 lat od kiedy przeszli test słuchu.

Badacze porównali liczbę urazów, do liczby poziomu utraty słuchu przez pracowników, sygnalizowanych przez sprawdziany, i ich wystawieniu na głośny hałas w miejscu pracy. Odkryto, że na każdy decybel utraty słuchu, zagrożenie hospitalizacją przez uraz w pracy zwiększa się o 1%. Badacze odkryli też, że pracownicy wystawieni na poziom hałasu powyżej 100 decybeli byli 2,4 razy bardziej zagrożeni hospitalizacją spowodowaną urazami w pracy, w porównani do pracowników nie wystawionych na głośne dźwięki.

W ich raporcie w dzienniku Injury Prevention, zespół Girarda ocenił w przybliżeniu, że dla pracowników z kilka przypadkami utraty słuchu, i z połączeniem pracy w środowisku, gdzie wystawienie na hałas jest nadmiernie intensywne, zagrożenie bycia hospitalizowanym z powodu urazu w pracy zwiększa się o 3.6 razy, aniżeli u pracowników bez tych czynników.

„Firmy zawsze miały powód do kontroli hałasu, by chronić słuch pracownika, ale ten rodzaj dowodu daje firmom i miejscu pracy kolejny główny powód do dbania o to, by miejsce pracy było bezpieczne.” stwierdził doktor Peter Rabinowitz. Ten badacz departamentu Środowiska i Nauk Zdrowia Zawodowego na Uniwersytecie Washington w Seattle, nie brał udziału w tych badaniach.

Pracownicy którzy nie mogą słyszeć poprawnie, z powodu utraty słuchu czy mając ochraniacze na uszach, mogą przegapić ważne zarządzenia i sygnały w pracy, uważa dr Rabinowitz. Jedna rzecz jaka mogłaby pomóc jest ta, by pracownicy i ich nadzorcy opracowali specjalne sygnały bezpieczeństwa, które nie polegają tak bardzo na słuchu.

„Można mieć widoczne sygnały bezpieczeństwa i inne sposoby by stworzyć miejsce pracy bezpiecznym i nie polegać na słuchu we wszystkim. Możesz też znaleźć specjalne typy zabezpieczeń słuchu, czy inne urządzenia, które pomogą osobie bez słuchu funkcjonować dobrze w hałasie” powiedział Rabinowitz. Ale ważne jest by upewniać się ze pracownicy noszą właściwe zabezpieczenia słuchu, dodaje.

Jarosław Koperski

Komentarze do: Głośny hałas powodem urazów w pracy

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz