Szukaj

Fruktoza na ławie oskarżonych

Podziel się
Komentarze0

Konsumpcja cukru jest szkodliwa dla zdrowia. Na próżno się o tym mówi i krzyczy, zawsze znajdzie się ktoś, kto będzie twierdził przeciwnie, z całym wachlarzem fałszywych i śmiesznych argumentów. Mówi się nam również, że cukier jest częścią zrównoważonego odżywiania. No tak, sprzedawcy „śmieciowego jedzenia” faszerują nas tym samym argumentem.Trzeba jeszcze zdefiniować tę „równowagę” odżywiania...

Najbardziej podstępne argumenty za cukrem zawdzięczamy między innymi francuskiemu twórcy słynnej diety - diety Montignac. Oraz jego admiratorom. Montignac bowiem twierdzi, że fruktoza (cukier prosty, który znajdujemy między innymi w owocach) jest lepszym wyborem, jeśli chodzi o cukier, niż sacharoza (cukier biały), na przykład, ponieważ nie prowokuje ona wydzielania insuliny, a więc nie powoduje tycia. 

Przyjrzyjmy się więc z bliska tej fruktozie, która ma dobrą prasę, ale która, coraz bardziej, staje się znienawidzona przez społeczność naukową.

Czy wszystkie cukry są sobie równe?

Nie. Trzeba zrobić ważne rozróżnienie między fruktozą w owocu i wolną fruktozą, którą dodajemy jako taką, albo w postaci syropu hydrolizowanego z kukurydzy bogatego we fruktozę. W owocach, cukier (fruktoza albo inne), jest zawsze związany z innymi składnikami odżywczymi, które sprzyjają jego dobrej asymiliacji. Na przykład, można znaleźć włókna pokarmowe, które spowalniają absorpcję oraz oligoelementy (chrom, magnezm, etc.), które pomagają metabolizować cukry.

Wolna frukotza albo syrop z kukurydzy (na etykietkach, używa się również eufemizmu glukoza/fruktoza, aby nie pisać wprost syrop z kukurydzy albo HFCS, czyli High Fructose Corn Syrup) przychodzą w nadmiarze, bez towarzystwa innych substancji pokarmowych, które zwiększają nasze zdolności do metabolizowania.

Dowody


U zwierzęcia, zostało już dobrze udowodnione, że dodawanie fruktozy do diety, w szczególności do wody do picia, zwiększa syntezę tłuszczów, zwiększa poziom tłuszczów we krwi (a zwłaszcza trójglicerydów), zwiększa odporność na insulinę oraz otyłość (przede wszystkim, otyłość brzuszną). Dlatego też, bardzo dobrym sposobem, żeby wywołać steatozę (stłuszczenie wątroby) u myszy jest dawanie im fruktozy!


Tak, ale mysz to nie człowiek!

Tutaj właśnie pojawiają się nowe dane, które potwierdzają, że działanie fruktozy jest takie same u ludzi i że jest ona jednym z głównych winnych epidemii otyłości oraz cukrzycy, które dręczą zachód. Badacze zachęcili ochotników do wyboru bądź napojów słodzonych fruktozą, bądź napojów słodzonych glukozą, a badanie to trwało 10 tygodni.

Przez ten krótki okres, ci ludzie, którzy pili fruktozę, stwierdzili, że obwód ich talii zwiększył się o 1,9%, ich masa tkanki tłuszczowej wzrosła o 8,6%, a ich tłuszcz trzewny (tkanka tłuszczowa wewnątrz brzucha – najbardziej niebezpieczna - związana między innymi z chorobami serca) wzrósł o 14%. Poza tym, poziom złego cholesterolu (LDL) skoczył aż o 14 procent, poziom trójglicerydów we krwi o 18%, a poziom trójglicerydów mierzony po posiłku ... eksplodował wręcz, bo podskoczył aż o 38 procent!


Takie same efekty zaobserwowano dla niesławnego syropu kukurydzianego bogatego we fruktozę. Oto tutaj zamieszczamy tablicę rezultatów badania porównującego konsumpcję napojów z fruktozą z konsumpcją napojów z glukozą. Zauważmy, że nawet jeśli glukoza wolna jest szkodliwa dla zdrowia, to jednakże jest ona definitywnie mniej szkodliwa niż fruktoza!

Parametry

Fruktoza

Glukoza

Obwód talii

+ 1,9%

+ 1,7%

Tkanka tłuszczowa

+ 8,6%

+ 4,8%

Tłuszcz trzewny

+ 14%

+ 3,2%

Zły cholesterol (LDL)

+ 14%

+ 3,6%

Trójglicerydy we krwi

+ 18%

+ 2,5%

Trójglicerydy po posiłku

+ 38%

+ 9.8%Syrop z kukurydzy bogaty we fruktozę, który znajdujemy w ogromnej większości napojów słodzonych (koktajle owocowe, napoje gazowane, żeby wspomnieć jedynie niektóre z nich) jest również przyczyną chorób wątroby (obtłuszczona wątroba albo steatoza), którą niektórzy autorzy nazywają cukrzycą wątrobową.

Krótko mówiąc, następnym razem, kiedy będziecie kuszeni przez jakiś napój gazowany bądź słodzony, pomyślcie zdecydowanie 2 razy! Niezależnie od tego, czy masz nadwagę czy nie, wybierz szklankę wody! A kiedy ktoś po raz kolejny stwierdzi, że napoje gazowane albo cukier są częścią zrównoważonego odżywiania, przypomnij sobie powyższą tabelkę...

Komentarze do: Fruktoza na ławie oskarżonych

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz