Szukaj

Francja: rodzina musi wiedzieć o chorobach genetycznych

Podziel się
Komentarze0

We Francji, pacjenci dotknięci chorobą genetyczną od tej pory będą zobowiązani do poinformowania o swoim stanie swojego otoczenia. W przypadku, kiedy nie będą chcieli tego zrobić, misja ta spadnie na lekarza, na ich prośbę. Dekret w tym duchu został opublikowany kilka dni temu w Journal Officiel.Nowy przepis z pewnością zmieni rozdanie przede wszystkim w przypadku pacjentów dotkniętych rakiem: ocenia się, że u 5% chorych nowotwory są związane z predyspozycjami genetycznymi. Najwyraźniejsze powiązanie występuje w raku piersi i raku jajników.

Fakt, że jest się zagrożonym przeniesieniem swojej choroby na swoje potomstwo, jest zawsze ciężki do zaakceptowania, i często pomijany milczeniem.

Na przykład, w przypadku nowotworów dziedzicznych ocenia się, że zaledwie 1/3 osób, których jeden rodzic jest nosicielem zmutowanego genu, poddaje się genetycznym testom wykrywającym.


Aż do tej pory lekarze byli zobowiązani do dotrzymania tajemnicy lekarskiej. Aby usprawnić leczenie i kontrolę nad chorobami genetycznymi, władze francuskie właśnie zezwoliły lekarzom na niedotrzymywanie tajemnicy lekarskiej pod pewnymi warunkami.

Prof. Dominique Stoppa-Lyonnet, przełożona jednostki genetyki onkologicznej w Institut Curie, wyjaśnia: - Dekret ten daje możliwość lekarzowi poinformowania krewnych pacjenta, jeżeli chory, u którego wykryto ciężką anomalię genetyczną, powierzy mu tę misję. Dekret ten więc ułatwi sprawę chorym, którzy chcieliby poinformować swoich bliskich o naturze swojej choroby. Dekret ten nie zmusza, żeby to robić.

Decyzja ta jest oczekiwana od dawna przez specjalistów od chorób genetycznych. Jednakże w przypadku pacjentów, dekret nie reguluje wszystkich trudności, którym muszą stawić czoła w tego typu sytuacjach.


Komentarze do: Francja: rodzina musi wiedzieć o chorobach genetycznych

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz