Szukaj

Francja: HIV i homoseksualizm

Podziel się
Komentarze0

Każdego roku, 4% mężczyzn, którzy uczęszczają do gejowskich klubów, barów i saun, zaraża się wirusem HIV, stwierdza badanie Prévagay, przeprowadzone w 2009 roku w 14 placówkach paryskich, przez Instytut InVS (Institut de veille sanitaire) oraz Agencję ANRS (Agence nationale de recherche sur le sida et les hépatites virales, Narodowa Agencja Badań nad AIDS i WZW).Prace te zostały opublikowane w przeglądzie naukowym Plos One.

Pierwszy autor tego badania, dr Stéphane Le Vu, epidemiolog z InVS, wyjaśnia - Jeżeli bierzemy pod uwagę grupę 100 seronegatywnych mężczyzn, którzy chodzą do tego rodzaju miejsc, uważamy, że pod koniec jednego roku 4 z nich zarazi się wirusem HIV.

W badaniu Prévagay, 60% badanych mężczyzn zgodziło się na pobranie próbki krwi. 157 próbek z 886 okazało się seropozytywnych w kierunku wirusa HIV, co oznacza 18%.


Dr Stéphane Le Vu dodaje - Nie zaskakują mnie te wyniki. Chodziło tutaj o grupę mężczyzn bardzo aktywnych seksualnie, mających wielu partnerów.

Połowa przebadanych mężczyzn miała w rzeczywistości ponad 10 partnerów na rok, a 1/3 – nawet ponad 20.

Nie należy jednak generalizować tych rezultatów na ogół populacji homoseksualnej. Jeżeli bowiem przełoży się te wyniki na wszystkich mężczyzn, którzy nawiązywali stosunki seksualne z innymi mężczyznami w ciągu 2009 roku, poziom nowych infekcji HIV wynosi niewiele ponad 1%.

Co nie zmienia faktu, że dla osób heteroseksualnych poziom ten został obliczony na 0,017%.

Badanie Prévagay pokazuje przede wszystkim, iż we Francji istnieje potrzeba zmiany strategii walki z AIDS na łonie najbardziej zarażonych grup.

Komentarze do: Francja: HIV i homoseksualizm

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz