Szukaj

Forrest Gump pokazuje, że co za dużo, to niezdrowo

Podziel się
Komentarze0

Genetycznie zmodyfikowany gryzoń, przez naukowców z Western University nazwany „Forrest Gump” (ponieważ biega szybko, ale nie jest zbyt bystry), dostarcza nowych informacji na temat neuroprzekaźnika ACh, czyli acetylocholiny.Zespół z Marco Prado na czele ocenia, iż mysz pokazuje to, co się dzieje, kiedy zbyt wiele tego neuroprzekaźnika znajduje się w mózgu. Badanie ukazało się w Journal of Neuroscience.

Wspomaganie ACh jest celem terapeutycznym w chorobie Alzheimera, ponieważ w przypadku spadku wydolności poznawczej stwierdza się niskie poziomy tej molekuły.

Prof. Prado mówi: - Chcieliśmy się dowiedzieć, co się stanie, jeżeli w organizmie myszy znajdzie się więcej genu, który kontroluje poziomy wydzielania ACh przez neurony. Odpowiedź była zupełnie sprzeczna z tym, czego oczekiwaliśmy.

Uwalnianie acetylocholiny było trzykrotnie większe u myszy Forrest Gump, co wiązało się z zaburzeniami funkcji poznawczych.


- Ale kiedy umieściliśmy je na kółku do biegania - kontynuuje prof. Prado -  biegały one dwa razy szybciej niż normalne myszy. To supersportowcy.

Okazuje się więc, że ACh ma działanie nie tylko na funkcje poznawcze, albowiem przyczynia się także do zwiększenia wytrzymałości mięśni.

W jednym z eksperymentów naukowcy posłużyli się testem ekranu dotykowego dla myszy, który wykorzystuje tę samą technologię co tablety.

Po rozpoczęciu eksperymentu, gryzoń musiał przeanalizować pięć różnych punktów na ekranie, aby dostrzec błysk światła, a następnie biec i dotknąć tej strefy. Jeżeli udało mu się, otrzymywał nagrodę.

W porównaniu do grupy kontrolnej, Forrest Gump wypadł w teście tragicznie kiepsko. Okazało się, że gryzoń miał straszliwe „dziury” w umiejętnościach koncentracji uwagi, pamięci przestrzennej i pamięci roboczej.

Prado podsumowuje: - ACh jest ważna pod wieloma względami. Kiedy twój mózg jest zasypywany wieloma informacjami jednocześnie, molekuła pomaga wybrać to, co jest naprawdę istotne. Ale jeżeli ACh jest za dużo w mózgu, narząd nie potrafi już dokonać selekcji.

Komentarze do: Forrest Gump pokazuje, że co za dużo, to niezdrowo

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz