Szukaj

Foldit: gra wideo, gdzie gracze pomagają naukowcom

Podziel się
Komentarze0

W ciągu trzech tygodni, gracze grający w Foldit, rozwiązali problem naukowym, nad którym uczeni łamali sobie głowy od dziesięciu lat. Ci anonimowi gracze w ten sposób pomogli przyśpieszyć badania nad proteinami. Jesteśmy właśnie świadkami tego, co się może zdarzyć, kiedy spotkają się dwa światy tak zupełnie odmienne. Rezultaty mogą naprawdę przekroczyć wszelkie oczekiwania.I to właśnie na styku tych dwóch światów narodziła się gra Foldit, dosłownie „złóż to”. Jej twórca, czyli Seth Cooper, wyszedł z bardzo prostego założenia: ludzie mają zdolności do rozumowania w przestrzeni o wiele większe niż zdolności komputerów. Dlatego też, zamiast regrupować moce obliczeniowe kilku komputerów, aby zrealizować skomplikowane kalkulacje, gra Foldit połączyła ludzkie umysły dzięki grze wideo.

Gra Foldit bawi i uczy

Od momentu pojawienia się na rynku w 2008 roku, gra Foldit zgromadziła aż 240 000 osób, ciekawskich i lubiących wyzwania, którzy są gotowi zrozumieć proteiny oraz ich struktury. Gra jest przedstawiona jako puzzle, na których trzeba odtworzyć strukturę najbardziej kompletną, tak jakby proteina ta była kostka Rubika.

Gra koncentruje się na składaniu się protein, czyli na procesie, poprzez który te produkty biochemiczne przybierają formy pozwalające im brać udział w procesach chemicznych wewnątrz naszego organizmu. Jedna jedyna konfiguracja jest możliwa, która zależy od reguł termodynamiki, bardzo długich do obliczania, ponieważ istnieje wiele sposobów składania się protein.


Gracze w służbie nauki

Jak podaje strona Fastcodesign, gracze Foldit pokonali w sposób imponujący naukowców, podczas gdy nawet nie mają żadnych kompetencji w dziedzinie poszukiwań. Przegląd specjalistyczny Nature opublikował nawet badanie przeprowadzone przez naukowców-amatorów.

Na przykład, tym ostatnim udało się odtworzyć złożony enzym osiemnaście razy lepiej niż badaczom, którzy nad tym pracowali. Jeden z nich wyjaśnia: pracuję nad tym enzymem od dwóch lat, aby rezultaty były jak najlepsze. A jednak mi się nie udaje. A graczom Foldit udało się zrobić wielki krok do przodu w jego reprezentacji strukturalnej, a ja jeszcze niezupełnie zrozumiałem w jaki sposób udało im się tego dokonać. To chyba samo mówi za siebie.

Postępy w badaniach przeciwko AIDS

Jeden z graczy Foldit, w wieku zaledwie 13 lat, rozmawiał nawet z naukowcami, którzy chcieli zrozumieć jego sposób rozumowania. Najlepsza odpowiedź? „Wydawało mi się, że tak będzie najlepiej”.

Inny przykład? Graczom Foldit udało się odkodować strukturę jednego enzymu wirusowego, bliskiego wirusowi HIV, a następnie postawili przed sobą nowe wyzwanie: zoptymalizować inhibitory proteinowe, które zwalczają wirusa grypy, który zabił miliony osób w latach 1918 – 1919 (chodzi tutaj o słynną grypę hiszpankę, która miała zabić od 20 000 000 do 100 000 000, w zależności od źródła). Celem jest możliwe zalezienie podobieństw z aktualnymi wirusami grypy.

Opublikowane rezultaty w tym tygodniu pokazują, że kombinując grę, naukę i informatykę, dokonujemy postępów, których do tej pory nikt nawet nie brał pod uwagę, stwierdza twórca Foldit.

Zdaniem niektórych naukowców, doświadczenie to pokazuje, że gra może również zrewolucjonizować sposób, w jaki nauczamy matematki i wyjaśniamy nauki ścisłe w szkole, przewiduje jeszcze Seth Cooper.

Komentarze do: Foldit: gra wideo, gdzie gracze pomagają naukowcom

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz