Szukaj

Firma Roche ostrzega przed podrobionymi lekami przeciwko rakowi

Podziel się
Komentarze0

Producent bardzo dobrze sprzedającego się leku antynowotworowego Avastin, czyli szwajcarska firma Roche, przestrzega lekarzy oraz pacjentów przed podróbkami tego leku, dystrybuowanymi w Stanach Zjednoczonych, ale wyprodukowanymi poza granicami tego kraju. Oddział firmy Roche, Genentech stwierdza, że fałszywe produkty nie zawierają kluczowego składnika Avastinu.Przypomnijmy, że Avastin jest lekiem, który jest używany do leczenia raka jelita grubego, raka płuc, raka nerek oraz raka mózgu. Rzeczniczka firmy powiedziała, że podrobiony lek został rozdystrybuowany do placówek zdrowotnych w Stanach Zjednoczonych, aczkolwiek nie jest jasne jak wielu produktów to dotyczy.

Firma współpracuje aktualnie z amerykańską agencją FDA (Food and Drug Administration), aby wyśledzić podrobione leki i przeanalizować ich zawartość.

Tajemniczy składnik w fałszywym leku


Ciągle analizujemy co to jest. Wiemy, że nie zawiera to aktywnego składnika, mówi pani Charlotte Arnold, rzeczniczka Genentech. Rzeczniczka dodaje jeszcze, że firma została zaalarmowana o problemie przez władze zdrowotne z innego kraju i uważa, że podrobiony lek został zaimportowany do Stanów Zjednoczonych. Aczkolwiek, firma nie jest w stanie określić kraju, w którym lek został sfałszowany.

Podrobione produkty nie mają nazwy „Genentech” wydrukowanej na opakowaniach, która pojawia się na produktach zatwierdzonych przez agencję FDA, a także na fiolkach leku. Dodatkowo, prawdziwy lek Avastin zawiera sześciocyfrowy  numer bez liter. Cały tekst na produkcie jest w języku angielskim.


Firma uważa, że seria leków z numerem B86017, B6011 oraz B6010 może być fałszywa.

Ostrzeżenia dla lekarzy i placówek zdrowotnych

Food and Drug Administration podała z kolei, że skontaktowała się z 19 firmami, które mogą dostarczać niezatwierdzony lek. Agencja poprosiła więc wszystkie placówki zdrowotne, aby przestały się posługiwać wszelkimi lekami pochodzącymi od tych dystrybutorów.

Lekarze, którzy mają podejrzenia, że otrzymali fałszywy lek, powinni skontaktować się z agencją FDA albo z działem jakości firmy Roche.

Avastin działa blokując naczynia krwionośne, które dostarczają krew do nowotworu. Był to zresztą pierwszy lek tego rodzaju, który został zatwierdzony przez Food and Drug Administration.

Nie tylko Avastin: skandal z heparyną


Skażenie leków oraz podrabianie leków to rosnący problem amerykańskich firm farmaceutycznych, odkąd przeniosły one produkcję poza granice kraju. Około 80% aktywnych składników używanych w lekach przepisywanych w USA jest teraz produkowanych za oceanem, według śledczych działających z ramienia kongresu.

W 2008 roku, wybuchnęła afera ze skażonym lekiem rozcieńczającym krew, nazywanym heparyną. Afera ta była związana z tuzinami zgonów oraz z setkami reakcji alergicznych w całych Stanach Zjednoczonych. Heparyna była importowana z Chin.

Śledztwo przeprowadzone przez Food and Drug Administration stwierdziło, że lek był celowo sfałszowany składnikiem, który imituje heparynę, aby zredukować koszty produkcji.

Ostatnie regulacje wprowadzone przez Izbę Reprezentatów chciałyby dać FDA większe uprawnienia do inspekcji importu zagranicznych leków. Inne regulacje stworzą system obowiązkowych kodów kreskowych, który będzie monitorował autentyczność wszystkich przepisywanych leków, które docierają do Stanów Zjednoczonych i krążą w amerykańskim łańcuchu dystrybucyjnym.

Komentarze do: Firma Roche ostrzega przed podrobionymi lekami przeciwko rakowi

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz