Szukaj

Elektroniczny plaster dla nadzoru kondycji fizycznej pacjenta

Podziel się
Komentarze0

Zespół badaczy amerykańskich opracował maleńki plaster skórny, zdolny do kontrolowania oznak życia pacjenta, dzięki czujnikom elektronicznym. Nowy elektroniczny plaster skórny (Epidermal Electronics System albo EES) jest prawdziwą rewolucją elektroniczną.Obdarzony giętkością, elastycznością oraz gęstością równą gęstości skóry, przkleja się on do naskórka jak czasowy tatuaż i zapewnia rygorystyczną kontrolę kondycji fizycznej pacjenta poza szpitalem.

Zbudowany z czujników, z diod świetlnych oraz z mikroprzekaźników, plaster ESS jest zdolny do przechwytywania sygnałów życiowych danego pacjenta, nie sprawiając mu najmniejszej niewygody.

Wyniki pomiaru rytmu serca albo pomiaru aktywności mózgowej i mięśniowej są następnie przekazywane do komputera, w postaci algorytmu informatycznego.

Kontrolować i nie przeszkadzać


Zdaniem lekarzy, ten nowy plaster elektroniczny jest bardzo cennym narzędziem. Lekarze bądą mogli od tej pory nadzorować funkcje ciała swoich pacjentów, bez konieczności posługiwania się aktualnymi ciężkimi i niewygodnymi urządzeniami, bez konieczności przytwierdzania do skóry elektrod przy pomocy kleistego żelu.


Maszyny te są użyteczne w niektórych sytuacjach klinicznych, ale na co dzień, ograniczają one ruch i powodują podrażnienie skóry, wyjaśnia John Rogers, badacz na Uniwersytecie w Illinois.

Naszym celem było opracowanie technologii elektronicznej, mogącej zintegrować się ze skórą ludzką w sposób, który jest mechanicznie i fizjologicznie niewidoczny dla użytkownika,
kontynuuje naukowiec.

Urządzenie ma 40 mikrometrów grubości, i jest to maleńki obwód elektroniczny, który jest zintegrowany z filmem poliestrowym, którego zadaniem jest przyklejenie się do powierzchni skóry.

Zasada aplikacji jest prosta: plaster położony na ciele pacjenta jest lekko nawilżany, aby rozpuścić warstwę ochronną, a następnie musi obeschnąć na świeżym powietrzu.

Nowe perspektywy

Jeśli więc pierwsza generacja plastrów medycznych została wymyślona, aby nadzorować oznaki elektrofizjologiczne związane z funkcjami życiowymi, to badacze przewidują opracowanie nowej linii plastrów, wyposażonych w inne funkcje: inne perspektywy na temat funkcjonalności tych urządzeń można już rozważać.

Można wyobrazić sobie kontrolę fal mózgowych, stymulację skurczów mięśnowych, aktywację dźwięków u osób dotkniętych chorobami krtani, albo jeszcze emisję ciepła sprzyjającego uzdrowieniu ran, podsumowuje John Rogers.

Komentarze do: Elektroniczny plaster dla nadzoru kondycji fizycznej pacjenta

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz