Szukaj

Dzisiaj obchodzimy Światowy Dzień Walki z Cukrzycą!

Podziel się
Komentarze0

Dziś, 14 listopada obchodzimy Światowy Dzień Walki z Cukrzycą. Choroba dotyka coraz większej liczby osób bez względu na wiek i miejsce zamieszkania. Jest chorobą cywilizacyjną naszych czasów. Nie czekaj! Poznaj ją  i zadbaj o swój cukier!


W latach 2009-2013 obowiązuje temat przewodni "Edukacja i prewencja", natomiast hasłem szczegółowym na ten rok jest: CUKRZYCA: CHROŃMY NASZĄ PRZYSZŁOŚĆ.

Przypominamy, że Światowy Dzień Walki z Cukrzycą został ustanowiony w 1991 roku przez Międzynarodową Federację ds. Cukrzycy oraz Światową Organizację Zdrowia. Termin obchodów nie jest przypadkowy. Dzień 14 listopada jest dniem urodzin Fredericka Bantinga, który w 1922 roku, jako pierwszy na świecie, zastosował insulinoterapię w leczeniu cukrzycy.

Peny - automatyczne wstrzykiwacze insulinyŚwiatowy Dzień do Walki z Cukrzycą staje się coraz bardziej popularny. Łączy zarówno, specjalistów z danej dziedziny, środowiska polityczne, pedagogiczne, wychowawcze, zainteresowanych, jak i chorych na cukrzycę.


Cukrzyca jest chorobą przewlekłą. Powoduje ją brak lub nieprawidłowe działanie insuliny. Choroba dotyka ludzi w każdym wieku, a liczba zachorowań bardzo szybko wzrasta. Leki na cukrzycę są bardzo drogie i niestety niektóre z nich (np. insulina długo działająca) w ogóle nierefundowane przez Fundusz Zdrowia.


Działania w ramach Światowego Dnia Walki z Cukrzycą, które podejmowane są każdego roku, mają na celu informowanie o przyczynach, przebiegu choroby i o sposobach zapobiegania cukrzycy, co w konsekwencji prowadzi do mniejszej ilości zachorowań.

Każdy z nas może włączyć się w działania Światowego Dnia Walki z Cukrzycą. Aby wspomóc  akcję i stać się jej czynnym uczestnikiem można:
  • brać udział w konferencjach, happeningach, akcjach uświadamiających, marszach, itp;
  • współpracować z osobami wpływowymi z naszego terenu, zaszczepić w nich chęć promowania  idei Światowego Dnia Walki z Cukrzycą;
  • podświetlać na niebiesko budynki, pomniki, mosty lub inne obiekty w naszych miejscowościach;
  • ubrać się w ten dzień na niebiesko;
  • przypinać niebieskie kółka do ubrań;
  • promować założenia akcji w Internecie: na blogach, forach, portalach społecznościowych.
Pamiętajmy również o zbadaniu swojego poziomu cukru!

Dzień dzisiejszy jest najlepszą okazją do zapoznania się z głównymi założeniami Światowego Dnia Walki z Cukrzycą. Dzięki aktywnemu uczestniczeniu w obchodach można ponadto dowiedzieć się czegoś na temat choroby, poznać jej przyczyny, objawy i sposoby leczenia. 

Warto w tym dniu przebadać się i wprowadzić w życie działania profilaktyczne dotyczące zapobiegania cukrzycy.  W razie stwierdzenia jakichkolwiek  objawów choroby, np. podwyższonego poziomu cukru, ciągłego zmęczenia, senności, zwiększonego pragnienia, należy  niezwłocznie skontaktować się z lekarzem rodzinnym i podjąć odpowiednie leczenie.

Komentarze do: Dzisiaj obchodzimy Światowy Dzień Walki z Cukrzycą!

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz