Szukaj

Dzisiaj obchodzimy Europejski Dzień bez Samochodu!

Podziel się
Komentarze0

Obchodzony 22 września każdego roku Dzień bez Samochodu jest Międzynarodową Kampanią Społeczną, promującą zastąpienie pojazdów samochodowych innymi środkami transportu – komunikacją miejską, rowerową i pieszą.


Idea kampanii powstała w 1998 roku we Francji. W Polsce Dzień bez Samochodu jest obchodzony od 2004 roku pod patronatem Ministerstwa Środowiska. Ideą jest przede wszystkim promocja kształtowania wzorców proekologicznych, która przyczynia się do zmniejszania zanieczyszczeń środowiska oraz hałasu w mieście.  Kampania popularyzuje informacje o negatywnych skutkach korzystania z samochodu oraz zwiększa świadomość społeczeństwa w zakresie ograniczenia wykorzystywania samochodów na rzecz alternatywnych i przyjaznych dla środowiska form transportu.

Sobota 22 września 2012 roku, będzie punktem kulminacyjnym Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu. W tym roku Ministerstwo Środowiska promuje kampanię hasłem: "Zostań ekojeźdźcem. Zaoszczędź na paliwie 1000 zł rocznie!" Podczas Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu, europejskie miasta prowadzą akcje z zakresu edukacji ekologicznej w celu zwiększenia świadomości ekologicznej na temat racjonalnego korzystania z samochodów osobowych.


Kampania ta to doskonała okazja dla władz lokalnych do testowania i wprowadzania innowacyjnych rozwiązań, które skutkują poprawą komunikacji publicznej, rowerowej i pieszej. Promuje miasto jako miejsce przyjazne środowiskowi naturalnemu i zwiększa atrakcyjność miasta poprzez polepszenie jakości życia mieszkańców. Od 2008 roku do akcji przyłączyło się 84 polskich miast.


Przez ten okres, pojawiły się liczne ułatwienia dla rowerzystów, powstał nowe ścieżki rowerowe, oznakowania tras oraz rozszerzenie systemu wypożyczania. Podjęto się działań w związku z polepszeniem ruchu dla pieszych – budowanie nowych chodników, zwiększenie ilości przejść dla pieszych, a także poprawa sieci komunikacyjnej w miastach.

Również można się spotkać z licznymi działaniami promocyjno – informacyjnymi, m.in. darmowe przejazdy rowerowe, liczne konkursy, zabawy sportowe i festyny, obniżki na przejazdy komunikacją publiczną, zwiększona ilość egzaminów na karty rowerowe, a także promocja kampanii w środkach masowego przekazu.

Miasta w Polsce biorące udział w kampanii (m.in. Kraków, Katowice, Warszawa) co roku podejmują się różnych działań promocyjnych, aby uatrakcyjnić kampanię i zaciekawić nią większe grono mieszkańców.

W tym roku, 22 września, w większości centrów miast, zgodnie z ideą, ruch samochodowy będzie zamykany. Kierowcy legitymujący się dowodem rejestracyjnym i dowodem osobistym będą mogli za darmo jeździć komunikacją miejską, zarówno tramwajami, jak i autobusami. Będą również zorganizowane punkty wypożyczania rowerów. Wszystkie atrakcje będą bezpłatne.

Zatem w sobotę 22 września, zostaw swój samochód w garażu i dołącz do nas!

Autor:

Paulina Poznańska

Komentarze do: Dzisiaj obchodzimy Europejski Dzień bez Samochodu!

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz