Szukaj

Dziś nadwaga, jutro otyłość

Podziel się
Komentarze0

Nadwaga i otyłość są przyczyną wielu groźnych dla zdrowia, a nawet życia, chorób cywilizacyjnych. Lekarza zwracają uwagę na młodych ludzi - nadwaga to już plaga wśród polskich studentów...Dietetycy oraz diabetolodzy biją na alarm! Ostrzegając, że jeśli Polacy, szczególnie młodzi, nie zaczną dbać o dietę i aktywność fizyczną to niestety, ale w ciągu zaledwie 10 lat dogonią pod względem otyłości Amerykanów.W ciągu ostatnich 30 lat otyłość wśród polskiej młodzieży wzrosła dziesięciokrotnie! I o ile jeszcze nie tak dawno pyzata buzia była oznaką zdrowia, o tyle teraz wzbudza niepokój.

Jadłospis studenta pod lupą

To, że studenci nie odżywiają się prawidłowo wiadomo od dawna. Menu przeciętnego żaka, zdaniem specjalistów od żywienia wymaga nie tyle modyfikacji, co sporządzenia go od początku. Młodzi ludzie kochają wszelkiego rodzaju niezdrowe przekąski oraz jedzenie rodem z fastfoodów.  Tego typu jedzenie to jednak bomby kaloryczne, które dodatkowo młodzi ludzie zapijają gazowanymi i słodkimi napojami. Posiłki studentów nie zawierają witamin ani mikroelementów oraz jedzą oni nieregularnie. To niestety droga to prawdziwej tragedii, czyli nadwagi, która w przyszłości może przerodzić się w otyłość zagrażającą zdrowiu, a nawet życiu. Komentuje dietetyk Aida Stoch: dzienne zapotrzebowanie energetyczne dla kobiet wynosi niezmiennie 2000 kcal, a dla mężczyzn 2500 kcal. Zmiany w nawykach żywieniowych widać bardzo jasno na przykładzie konsumpcji cukru - na początku XX wieku roczne spożycie cukru wynosiło 5 kg na jednego człowieka, obecne wynosi nawet 60 kg.

Jedz mniej, ale częściej

Piramida żywieniowa to model żywienia, który powinniśmy stosować przez całe życie. W sposób prosty pokazuje, które produkty należy jeść codziennie, jakie kilka razy w tygodniu, a jakie kilka razy w miesiącu. W jadłospisie powinny głównie znajdować się produkty pochodzenia roślinnego - 80%, oraz nieliczne produkty pochodzenia zwierzęcego. Wierzchołek piramidy stanowią słodycze, które powinno się jadać tylko kilka razy w miesiącu! Podstawowa zasada prawidłowego odżywiania brzmi: jedz mniej, ale częściej i sięgaj po produkty z różnych poziomów piramidy, aby dostarczyć organizmowi wszystkich składników, które są niezbędne do wytworzenia energii. Oczywiście oprócz diety ważna jest również aktywność fizyczna. Ruch poprawia nie tylko nasze ciało, ale świetnie działa też na samopoczucie. Myślę, że nie jest to dieta, a po prostu sposób na życie!


Znajdź lekarza pierwszego kontaktu

Znalezienie lekarza pierwszego kontaktu w przypadku studentów nie jest sprawą trudną. Uczący się młody człowiek jest ubezpieczony, zatem z dokumentem potwierdzającym naukę na wyższej uczelni należy się zgłosić do przychodni zdrowia. Dobra przychodnia akademicka powinna się cechować przede wszystkim pozytywnym nastawieniem do młodych ludzi, którzy w głównej mierze korzystają z usług medycznych. Obecnie w ramach Programu Akamedik czekają na Was w Warszawie cztery przychodnie. Nasz zespół lekarzy jest do Waszej dyspozycji przy ul. Grójeckiej 132, Berensona 11, Chmielnej 14 oraz ul. Puławskiej 33 w Piasecznie. Bezpłatna podstawowa opieka zdrowotna w ramach, której studenci mają zapewnione badania i porady lekarskie, diagnostykę i leczenie, skierowania na leczenie specjalistyczne. Studenci mogą także korzystać z szczepień ochronnych określonych w kalendarzu szczepień.

Body Mass Index - prawdę Ci powie?

To wskaźnik masy ciała w stosunku do wzrostu. Za pomocą wskaźnika BMI ocenia się, czy masa ciała jest prawidłowa, czy wymaga modyfikacji. Obliczenie wskaźnika w sposób łatwy pozwala  ocenić stopień nadwagi i otyłości jak i niedowagi. Według lekarzy osoby z prawidłową wartością współczynnika BMI żyją dłużej, a osoby z nieprawidłową wartością wskaźnika są bardziej narażone na różnego typu choroby - choroby serca, cukrzyca. W przychodniach studenckich można określić BMI oraz uzyskać porady na temat kontroli prawidłowej wagi ciała i dowiedzieć się, jak dbać o studenckie menu.

Nadwaga i otyłość to choroby cywilizacyjne generujące szereg problemów zarówno natury zdrowotnej, jak i estetycznej. Jedyną skuteczną metodą walki ze zbędnymi kilogramami to zdrowy rozsądek i odpowiednie podejście do jedzenia - jedzmy, by żyć, nigdy odwrotnie!

Komentarze do: Dziś nadwaga, jutro otyłość

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz