Szukaj

Dożylne podanie witaminy C dwukrotnie wydłuża życie chorych na raka trzustki

Podziel się
Komentarze0

Pierwsza faza eksperymentu klinicznego przeprowadzonego w USA pokazała, że dożylne podanie witaminy C w połączeniu ze standardową chemioterapią przedłuża życie chorych na raka trzustki do 12 miesięcy (w porównaniu do średniej długości 5.65 miesięcy). Być może życie chorych da się wydłużyć jeszcze bardziej, gdyż do momentu zakończenia eksperymentu dwóch pacjentów dożyło 15 miesięcy, zaś jeden pacjent dożył aż 29 miesięcy.Każdego roku rak trzustki dotyka 44000 Amerykanów i jest czwartą w kolejności przyczyną zgonów z powodu nowotworów.

Śmiertelność w przypadku tego nowotworu wynosi 80% w pierwszym roku po zdiagnozowaniu. Dlatego też zaczęto szukać naturalnych metod leczenia, które uzupełniałyby chemioterapię i poprawiały prognozy pacjentów.

Lekarze z University of Iowa Carver College of Medicine przeprowadzili eksperyment, w którym raz w tygodniu podawali pacjentom dożylnie od 50 do 125 gram witaminy C.

W tym samym czasie w tygodniowych cyklach stosowano u pacjentów również chemioterapię. Średni czas trwania kuracji wynosił 6 miesięcy (między 60 a 556 dni).

W trakcie leczenia pacjenci stracili na wadze tylko około 5,5 kg, czyli znacznie mniej, niż zakładano. Skutki uboczne dożylnego podawania witaminy C były łagodne i należały do nich biegunka oraz suchość w ustach.


Oprócz wydłużenia życia do 12 miesięcy, terapia witaminą C zwiększyła również długość okresów, w których choroba nie postępowała, do 26 tygodni (w porównaniu do 12,7 tygodni odnotowanych w innych badaniach).

Autorzy eksperymentu nie odnotowali zmian w wielkości guzów nowotworowych, poza jednym przypadkiem, w którym po czterech miesiącach terapii guz zmniejszył się dziewięciokrotnie.

Zastosowanie witaminy C nie jest nowe. W badaniach laboratoryjnych wysokie dawki tej witaminy okazały się być silnie cytotoksyczne w stosunku do wielu linii komórek nowotworowych.

Witamina C zwiększała także cytotoksyczność kilkunastu popularnych chemioterapeutyków.

W badaniach na zwierzętach wykazano, że witamina C zmniejsza tempo wzrostu guzów trzustki, jajników, wątroby oraz glejaka wielopostaciowego.

Zauważono także, że terapia witaminą C poprawia jakość życia m.in. chorych na raka piersi, redukuje markery zapalne u 76% chorych na nowotwory oraz redukuje markery nowotworowe u 77% chorych na raka prostaty i 73% chorych na raka piersi.

Ważną informacją jest to, że pacjenci, którzy rozpoczęli terapię wcześniej, mieli lepsze wyniki niż ci, którzy otrzymywali większe dawki witaminy C.

Pomimo tego, że należy przeprowadzić drugą fazę eksperymentu, już dziś onkolodzy powinni sięgnąć po terapię witaminą C, żeby wydłużyć życie pacjentów chorych na raka trzustki.     

Komentarze do: Dożylne podanie witaminy C dwukrotnie wydłuża życie chorych na raka trzustki

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz