Szukaj

Gimnastyka przy chorobach reumatycznych

Podziel się
Komentarze0

Przy chorobie reumatycznej istotną rzeczą jest ruch. Istnieje szereg rodzai sportów wpływających pozytywnie na organizm borykający się z tą chorobą. Możemy do nich zaliczyć między innymi nordic walking, wędrówki górskie, biegi, walking, jazda na rowerze czy pływanie. Wszystkie te sporty nie wymagają dużych nakładów finansowych i szczególnej sprawności fizycznej.      


Dobrze, jest rozpocząć dzień od ćwiczeń rozciągających. Ćwiczenia, które zostaną opisane w poniższym artykule przeznaczone są dla osób z zapalnymi dolegliwościami reumatycznymi lub innymi postaciami reumatyzmu, łatwe do wyuczenia również dla osób nie mających wcześniej do czynienia z gimnastyką.

Aby usprawnić przebieg ćwiczeń w pozycji leżącej korzystaj z maty lub dywanu, ale podłoże nie powinno być zbyt miękkie i uginające się, np. łóżko. Ćwiczenia rozpoczynaj powoli, mogą się pojawić drobne dolegliwości , ale przy ostrych bólach zakończ gimnastykę.


Ramiona

Ustaw się w pozycji wyprostowanej i wyciągnij ręce do góry. Zacznij wykonywać ruchy okrężne do przodu i ponownie znowu wyciągnij rękę do góry. Następnie kontynuuj krążenia rekami, ale teraz do tyłu. Następnie połóż ręce z tylu karku, aby łokcie były skierowane w bok. Następnie wyciągnij ręce silnie do przodu, tak aby znalazły się z przodu.


Łokcie

Wyciągnij ponownie ręce w bok, kierując powierzchnie dłoni ku górze. Następnie ugnij łokcie i dotknij koniuszkami palców do ramion. Potem wyciągnij ponownie ręce do przodu. Powtórz to ćwiczenie kilka razy.


Ręce


Następnie usiądź i oprzyj ręce na stole. Zginaj stopniowo palce w stawach i zrób tzw. małą pięść. Potem zegnij palce do końca i zrób dużą pięść. Następnie powtórz te ćwiczenia z drugą dłonią.

Kręgosłup

Ustaw się ponownie w pozycji wyprostowanej i opuść głowę na prawe ramię. Pochyl się powoli w prawą stronę, możesz powtórzyć ćwiczenie z lewą stroną ciała. Następnie ustaw się na lekko rozstawionych nogach i spróbuj dosięgnąć lewą ręką możliwie blisko prawej stopy. Wyprostuj się i spróbuj dotknąć prawą ręką lewej stopy. Aby wykonać kolejne ćwiczenie musisz położyć się na podłodze. Ręce połóż na udach. Następnie stopniowo podnoś się z ziemi, przesuwając rękami po nogach, aż możliwie blisko dotkniesz stóp. Wróć do pozycji wyjściowej i spróbuj wykonać ćwiczenia ponownie.


Biodra

Połóż się na podłodze, ręce wyciągnięte wzdłuż ciała. Podnieś powoli wyciągniętą prawą nogę tak wysoko, jak to możliwe, następnie zegnij w kolanie i podciągnij możliwie blisko do klatki piersiowej. Potem w odwrotnej kolejności wróć do pozycji wyjściowej nogi. Powtórz ćwiczenie z lewą nogą.


Stawy kolanowe

Połóż się na podłodze na plecach, ręce ułóż swobodnie wzdłuż ciała. Wykonuj ruchy jazdy na rowerze. Głowa i tułów leżą luźno na podłodze. Następnie usiądź na krześle na wysokiej poduszce lub na stabilnym stole tak, aby nogi nie dotykały podłogi. Wyciągnij prawą nogę poziomo do przodu, porusz nią wahadłowo kilkakrotnie i powtórz ćwiczenia kilka razy. Potem wykonaj to ćwiczenie kilkakrotnie.


Stopy

Rozłóż chusteczkę do nosa przed gołymi stopami, spróbuj dotknąć jej palcami nóg i podnieść wyciągniętą nogą do pozycji poziomej. Powtórz ćwiczenie chwytania chusteczki drugą nogą.

Komentarze do: Gimnastyka przy chorobach reumatycznych

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz