Szukaj

Doktor Devi Shetty - chirurg, który zrewolucjonizował system zdrowia

Podziel się
Komentarze0

W dniu 6 czerwca 2012 roku, doktor Devi Prasad Shetty inaugurował otwarcie w Bangalore w Indiach, Centrum Terapii Holistycznej, opartej na medycynie niekonwencjonalnej, posługującej się jogą oraz medycyną ajurwedyjską, jako podstawą leczenia. Doktor Devi Prasad Shetty jest znanym chirurgiem sercowym oraz hinduskim filantropem, a świeżo otwarte centrum stanowi całkiem nowy rozdział w jego życiu.Oto portret mężczyzny, który zrewolucjonizował świat zdrowia.

- Teraz wiem po co tutaj jesteś. Aby uwolnić od agonii tych, którzy cierpią z powodu choroby serca. Bóg cię wyłał na ten świat, żeby to naprawić – te słowa skierowała do swojego lekarza Matka Teresa. Hinduski lekarz, niezwykle religijny, modli się przed każdą operacją do swoich hinduskich bóstw.

- Kiedy wykonujesz swoją pracę nie oczekując niczego, ciesząc się po prostu uszczęśliwianiem innych, wtedy zaczynasz sobie zdawać sprawę z tego, że to nie twoje ręce pracują, lecz ręce Boga - mówi dr Devi Prasad Shetty.

W 2006 roku Nagroda Nobla trafiła do Mohammeda Yunnusa, bankiera z Bangladeszu, założyciela pierwszej instytucji udzielającej tak zwanych „mikrokredytów” - Grameen Bank. Kilka lat później, hinduski chirurg zapisuje się w walce z biedą, proponując dostęp do zdrowia dla wszystkich.

W 1989 roku wracając do Indii ze Zjednoczonego Królestwa, gdzie studiował medycynę, dr Devi Shetty miał już przed sobą konkretny cel: leczyć serca rodaków. Każdego dnia w Indiach, od 600 do 800 noworodków przychodzi na świat z deformacjami sercowymi. Ale w 1989 roku, operacja kosztująca około 2 000 euro była poza zasięgiem populacji.

Jak podaje francuski Le Monde, każdego roku w Indiach około 100 000 obywateli jest w stanie zapłacić za operację serca - na 2 500 000 tych, którzy tego potrzebują. Dlatego też lekarz planuje obniżyć koszty leczenia.


W 2001 roku chirurg zakłada więc szpital Narayana Hrudalayalaya Hospital w Bangalore, stwierdzając: - Japońskie firmy zrewolucjonizowały sposób produkowania samochodów. A my to samo zrobimy z naszym systemem zdrowia.

Inspirując się postacią Henry’ego Forda z początku XX wieku oraz systemem JIT (ang. just in time - dokładnie na czas) wprowadzonym przez Toyotę w Japonii, chirurg hinduski buduje całkiem nowy system zdrowia w swoim szpitalu. Jego credo: przeprowadzać więcej interwencji chirurgicznych przy jednoczesnym obniżaniu ich kosztów.


Jego chirurdzy operują do trzech pacjentów dziennie. Na blokach operacyjnych, lekarze słuchają muzyki i rozmawiają przez telefon. Każdy z nich w szpitalu spędza około 70 godzin tygodniowo. Praca wygląda niczym na linii produkcyjnej, której celem jest ratowanie jak największej liczby chorych.

W szpitalu Narayana Hrudalayalaya Hospital jest 1 000 łóżek. Dla porównania - przeciętny szpital amerykański ma średnio 160 łóżek. W 2008 roku, 42 chirurgów zoperowało serca 3 174 pacjentów, czyli ponad dwa razy więcej niż 1 367 operacji przeprowadzonych w klinice Cleveland Clinic, która jest amerykańskim liderem w tej dziedzinie.

Interesujące rezultaty

Na krytyki dotyczące standaryzacji operacji oraz marnej jakości przeprowdzanych interwencji, dr Shetty odpowiada wymownymi statystykami. Operacja na otwartym sercu w jego szpitalu kosztuje 1 500 euro od pacjenta. W Stanach Zjednoczonych, operacja taka kosztuje od 16 000 do 80 000 euro, w zależności od stopnia skomplikowana operacji.

Jak pokazują statystyki, poziom śmiertelności w szpitalu Narayana Hrudalayalaya Hospital jest równie dobry, co poziom śmiertelności w szpitalach amerykańskich: 1,4% zgonów trzydzieści dni po pomostowaniu wieńcowym, w porówaniu do 1,9% dla szpitali amerykańskich.

Jack Lewin, dyrektor generalny American College of Cardiology, mówi: - Jestem pod wrażeniem, biorąc pod uwagę całą infrastrukturę.

Po blisko dziesięciu latach działalności, zespół Narayana Hrudalayalaya Hospital liczy już 14 szpitali w 11 miastach w Indiach. Ale dr Shetty planuje rozciągnąć swój system szpitalny także na Europę wschodnią, na Afrykę, a nawet ... na Kajmany.

Poza zrewolucjonizowaniem systemu szpitalnego, dr Devi Shatty jest również twórcą Yeshasvini - czyli systemu ubezpieczeń zdrowotnych najtańszych na świecie. Za 10 rupii (około 15 eurocentów) najbiedniejszi rolnicy mogą korzystać z systemu zdrowia. W Karnataka, skąd pochodzi dr Shetty, ponad 3 500 000 ludzi korzysta z tego typu ubezpieczenia.

Hinduski chirurg wielokrotnie był chwalony za te inicjatywy. W 2011 roku otrzymał nawet prestiżową nagrodę za innowacyjność, przyznawaną przez brytyjski The Economist. Dr Devi Shetty nie planuje spoczywać na laurach, będzie kontynuował swoją walkę o tańszy system opieki zdrowotnej jeszcze przez wiele długich lat.

Komentarze do: Doktor Devi Shetty - chirurg, który zrewolucjonizował system zdrowia

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz