Szukaj

Dlaczego sutki sztywnieją, kiedy jest zimno?

Podziel się
Komentarze0

Z tego samego powodu, dla którego mamy gęsią skórkę. Deputowany Barney Frank został gwiazdą dzięki swojej własnej piersi, w czasie przemowy w dniu 19 grudnia 2011 roku. Jego sutki sterczały tak, że nie można było tego nie zauważyć. Epizod ten obudził zapytania na temat temperatury, która panuje w Izbie Reprezentantów, jak zastanawiał się Huffington Post.Ale dlaczego właściwie sutki sztywnieją, kiedy jest zimno? Nikt tego nie wie. Niektórzy eksperci przypuszczają, że z tego samego powodu, dla którego z zimna mamy gęsią skórkę.

Niskie temperatury stymulują maleńkie mięśnie przyczepione do mieszków włosowych, co sprawia, że włosy stają dęba. Jest to tak zwany odruch pilomotoryczny. U innych ssaków, bardziej owłosionych, reakcja ta tworzy warstwę izolującą.

U ludzi, ma to być odruch szczątkowy. Otoczka brodawki sutkowej (kolorowa część wokół sutków) zawiera również gładkie komórki mięśniowe, które ściągają się, kiedy są stymulowane. A zimno może popychać skórę do zwijania się do wewnątrz, podczas gdy sutek zaczyna sterczeć.

Zimno, poniecenie, karmienie piersią

Szczypanie tych mięśni może również sprawić, że powiększają się gruczoły Montgomery’ego, które otaczają sutek i które są dużymi gruczołami łojowymi, wydzielającymi płyn (w czasie karmienia piersią). Mężczyźni również mają gruczoły Montgomery’ego i w niektórych okolicznościach również mogą produkować mleko.

Zobacz również:Natomiast, bardzo niewielu naukowców tak naprawdę zainteresowało się odpowiedzią na to pytanie: dlaczego otoczki sutkowe mogą reagować na zimno. Otoczki sutkowe należą do najbardziej wrażliwych części ciała i można je stymulować zarówno u kobiety, jak i u mężczyzny.

Poza tym, że sutki są wyjątkowo wrażliwe na zimno, to mogą one również sztywnieć w momencie podniecenia seksualnego (i karmienia piersią). Dwie sytuacje, które wywołują produkcję hormonu oksytocyny, która wyzwala refleks pilomotoryczny (u kobiet, które karmią piersią, może być to sprowokowane stymulacją dotykiem, albo nawet widokiem głodnego noworodka).

W czasie stosunku seksualnego, kobiety są, tak samo ja i mężczyźni, poddani refleksowi pilomotorycznemu, ale efekt jest mniej zauważalny na piersi męskiej, która jest mniej rozwinięta.

Nie ma równości

Niektórzy z nas mają sutki wrażliwsze niż inni, które sztywnieją częściej i łatwiej, co może być żenujące, a nawet bolesne. W ekstremalnych przypadkach, lekarze doradzają nawet noszenie nakładek ukrywające sutki, które są dostępne także dla mężczyzn.

Nie wszystkie ssaki mają takie same sutki. Goryle mają sutki sztywniejące w momencie fizycznej stymulacji, albo kiedy uderzają się w pierś. Zwierzęta płetwonogie, takie jak foki, otarie, morsy, posiadają sutki chowane, które wychodzą jedynie w momencie karmienia młodych. Dorosły samiec szczura nie ma sutków, koń również. Sutki u suczek stają się wklęsłe, kiedy zwierzęta są sterylizowane. Dziobak i jeżozwierze nie mają w ogóle sutków i wydzielają mleko poprzez pory skóry.

Komentarze do: Dlaczego sutki sztywnieją, kiedy jest zimno?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz