Szukaj

Dlaczego rzucenie palenia jest trudniejsze dla kobiet?

Podziel się
Komentarze0

Winna jest nikotyna, stwierdzają autorzy nowego badania. A bardziej konkretnie, chodzi o to, że mózg kobiecy inaczej odpowiada na nikotynę. Kiedy dana osoba pali papierosa, rośnie liczba receptorów nikotynowych w mózgu, czyli tych, które wiążą się z nikotyną i wzmacniają uzależnienie. Tak przynajmniej do tej pory uważano.A teraz, nowe badanie pokazuje, że u mężczyzn jest to prawdą: palący mężczyźni mają więcej receptorów nikotynowych w mózgu, w porównaniu do mężczyzn niepalących.

Ale, co zaskakujące, okazało się, że kobiety, palące i niepalące, mają mniej więcej tę samą liczbę receptorów nikotynowych w mózgu.

Badanie zostało opublikowane w Archives of General Psychiatry.

Kiedy patrzymy na to pod kątem płci, widzimy, że istnieje wielka różnica, mówi profesor psychiatrii Kelly Cosgrove ze szkoły medycznej Yale University School of Medicine. Odkrycia te są bardzo ważne, ponieważ wiele terapii dla ludzi, chcących rzucić palenie, polega na proponowaniu substytutów nikotynowych, takich jak plastry albo gumy do żucia.

Badacze z Yale University School of Medicine sugerują teraz, że palące kobiety więcej korzyści mogą wyciągnąć z innego typu leczenia, które nie polega na nikotynie. Mogą to być terapie behawioralne, ćwiczenia, techniki relaksacji, leki niezawierające nikotyny.

Elementy palenia, niezwiązane z nikotyną, takie jak zapach albo sama czynność trzymania papierosa w ręku, mogą odgrywać większą rolę we wzmacnianiu nałogu u palących kobiet, dodaje jeszcze profesor psychiatrii Kelly Cosgrove.


Aby dojść do takich konkluzji, naukowcy z Yale University School of Medicine przeskanowali mózgi 58 kobiet i 52 mężczyzn. Blisko połowa świnek doświadczalnych paliła papierosy. Naukowcy przestudiowali receptory nikotynowe w mózgach uczestników, posługując się radioaktywnym receptorem, który wiąże się konkretnie z grupą receptorów, które są odpowiedzialne za fizyczne uzależnienie od nikotyny. 


Palacze w tym badaniu nie palili od tygodnia, tak więc ich receptory nikotynowe mogły swobodnie wiązać się z markerem użytym do tego badania.

Badacze odkryli, że palący mężczyźni mieli około 16% więcej receptorów nikotynowych w strefie mózgu znanej jako stratum, 17% więcej w cerebellum, a także od 13% do 17% więcej w regionie kory mózgowej, w porównaniu do mężczyzn niepalących.

Z kolei, u kobiet palących, stwierdzono tę samą liczbę receptorów nikotynowych w tych częściach mózgu.

Dlaczego kobiece mózgi są inne?

Doktor Len Horovitz, specjalista płucny ze szpitala Lenox Hill Hospital w Nowym Jorku, zgadza się co do tego, że powinno się zwracać baczniejszą uwagę na terapie nałogu nikotynowego niezwiązane z nikotyną.

Można zastąpić całą nikotynę, a ludzie w dalszym ciągu będą chcieli palić, mówi specjalista.

Na przykład, palenie bardzo pomaga niektórym ludziom w łagodzeniu stresu. Nawet akt głębokiego oddychania jest częścią nałogu. A ćwiczenia z oddychania mogą pomóc palaczom, ponieważ naśladują one wciąganie dymu papierosowego
, mówi doktor Len Horovitz.

Przyczyny, dla których istnieją różnice w zależności od płci, nie są znane. Ale, jak przypuszczają naukowcy, może mieć to coś wspólnego z poziomami progesteronu. Poziomy tego hormonu zmieniają się w organizmach kobiet w zależności od ich cyklu menstruacyjnego, i są o wiele większe po owulacji.

Badacze odkryli, że większe poziomy progesteronu były związane z niższą liczbą dostępnych receptorów nikotynowych, a to może sugerować, że progesteron może bezpośrednio blokować te receptory.

Komentarze do: Dlaczego rzucenie palenia jest trudniejsze dla kobiet?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz