Szukaj

Diabetycy mogą jeść tuż po zastosowaniu insuliny

Podziel się
Komentarze0

W badaniu przeprowadzonym na 100 diabetyków okazało się, że poziom cukru we krwi pozostaje stały, niezależnie od tego, czy uczestnicy zachowywali 20- lub 30-minutową przerwę między podaniem insuliny a posiłkiem. Cukrzycy w przeważającej części woleli także móc zjeść od razu po zastrzyku.Dr Aaron Cypes, endokrynolog z Joslin Diabetes Center w Bostonie, niezwiązany z badaniem, mówi: to bardzo obiecujące rezultaty.

Insulina sprawia, że glukoza, czyli cukier we krwi, dostaje się do komórek ciała, gdzie jest zużywana jako paliwo. Ale w cukrzycy typu 2, komórki są odporne na ten hormon, albo ciało nie produkuje go w odpowiednich ilościach, a więc glukoza pozostaje we krwi i może sięgać niebezpiecznych poziomów.

Insulina w zastrzykach jest dostępna w postaciach szybko działających, ale jest droga. W większości specyfików natomiast stosowany jest hormon ludzki, który potrzebuje czasu, aby zacząć działać.

Lekarze często więc zalecają odczekanie z jedzeniem 30 minut po podaniu insuliny, aby zapobiec szczytom cukru we krwi. Jednak nie wszyscy eksperci uważają, że jest to konieczne, według badań prowadzonych przez Nicolle Mueller z Universitätsklinikum Jena.


Aby przekonać się, jak jest naprawdę, uczona przeprowadziła randomizowane badanie.

Przez 4 tygodnie, jedna grupa 49 ludzi z cukrzycą typu 2 odczekiwała 20 minut z jedzeniem po podaniu ludzkiej insuliny. Przez kolejne 4 tygodnie ludzie ci jedli natychmiast po zastosowaniu hormonu.

Druga grupa 48 chorych robiła dokładnie to samo, ale w odwrotnej kolejności.

Testy krwi pozwoliły ocenić przeciętny poziom glukozy przez okres obserwacji. Okazało się, że wszyscy uczestnicy mieli większy niż norma poziom cukru we krwi, ale różnica między tymi, którzy czekali z jedzeniem i tymi, którzy nie czekali, wynosiła zaledwie 0,08%.

Uczestnicy donieśli także o takiej samej liczbie epizodów wysokiego cukru we krwi, a 87% z nich powiedziało, że najchętniej w ogóle zrezygnowaliby z 20-minutowego oczekiwania.

Dr Aaron Cypes sugeruje, że cukrzycy powinni porozmawiać jednak ze swoimi lekarzami, zanim dokonają jakichkolwiek zmian w swojej codziennej rutynie.

Specjalista dodaje jeszcze, że wyniki tych badań mogą pozwolić ludziom na przejście z szybko działających postaci insuliny na tańsze zastrzyki z ludzkiego hormonu. Jednak potrzebne są dodatkowe badania, które porównają obydwa specyfiki.

Dodajmy jeszcze, że wyniki te nie przekładają się na ludzi z cukrzycą typu 1, których ciała dosłownie nie produkują insuliny.

Komentarze do: Diabetycy mogą jeść tuż po zastosowaniu insuliny

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz