Szukaj

Depresja w ciągu kilku godzin leczona ketaminą

Podziel się
Komentarze1

Ketamina może stać się wkrótce nowym antydepresantem, skutecznym, a przede wszystkim, i co najważniejsze, bardzo szybkim. Stan depresyjny u niektórych pacjentów, którzy byli odporni na inne sposoby leczenia, miał podobno ulec znacznej poprawie, a to w dodatku w ciągu zaledwie kilku godzin. Na depresję cierpi ponad 2 miliony ludzi w samej tylko Francji. Depresja jest więc chorobą, której w żadnym wypadku nie wolno lekceważyć. W dodatku, wiele przypadków depresji nie zostaje właściwie zdiagnozowane.Bardzo często chodzi o problemy wywołane bądź zaostrzone przez całość czynników, psychologicznych, genetycznych, socjalnych oraz biologicznych, które powodują poważny, głęboki stan chorobowy, mniej lub bardziej zaawansowany. W dzisiejszych czasach istnieją aktualnie metody leczenia psychoterapeutycznego, ale także odpowiednie lekarstwa, które mają na celu uregulowanie anomalii biologicznych. Leki antydepresyjne działają głównie na drogi nerwowe, sprzyjając przekazywaniu informacji nerwowych, na które w ten sposób, bardzo ogólnie mówiąc, mają wpływ.

Ich działanie jest więc w rzeczywistości zlokalizowane na poziomie synaps, gdzie leki antydepresyjne poprawiają przechodzenie neuroprzekaźników w kieunku kolejnych neuronów. Jednakże, większość leków antydepresyjnych charakteryzuje się bardzo powolnym mechanizmem działania, a ich pierwsze efekty można zobaczyć dopiero po kilku tygodniach, a nawet miesiącach takiej terapii. Ponad to, leki przeciwdepresyjne muszą być zażywane bardzo regularnie i przez dłuższy czas, aby efekty ich działania były optymalne.

Wynika więc z tego, że leczenie depresji nie jest absolutnie łatwe, biorąc pod uwagę jeszcze to, że blisko 40% pacjentów nie odpowiada pozytywnie na propnowane terapie. Naukowcy z Uniwersytetu w Yale w Stanach Zjednoczonych opublikowali w dzienniku naukowym Science swoje prace badawcze nad bardzo obiecującą substancją, która jest już zresztą bardzo dobrze znana, ale której zastosowanie było do tej pory zupełnie inne.


Tą substancją jest ketamina. Ta substancja jest zazwyczaj używana w anestezjologii, głównie u dzieci oraz u pacjentów, których przeszłość medyczna jest nieznana, ponieważ ketamina jest skuteczna i w ogóle niegroźna. Jednakże, substancja ta nie jest już używana na masową skalę, ponieważ ma działanie psychotropowe, a w związku z tym jest bardzo poszukiwana przez użytkowników ketaminy, którzy ją traktują jak narkotyk mogący wywołać wizje bliskie doświadczeniu śmierci klinicznej.


Według naukowców amerykańskich, ketamina ze względu na swoje właściwości, równie dobrze może stać się wkrótce cudowną substancją antydepresyjną. W rzeczywistości, jakieś dziesięć lat temu naukowcy z Connecticut Mental Health Center stwierdzili pozytywne działanie ketaminy u pacjentów dotkniętych głęboką depresją. Blisko u 70% pacjentów, którzy nie odpowiadali na inne terapie, stan ich się poprawił w ciągu jedynie kilku godzin po podaniu ketaminy.

Zaaplikowanie ketaminy, koniecznie drogą dożylną oraz koniecznie pod kontrolą lekarza, było jednakże hamulcem na drodze do zastosowania powszechnego tej substancji w leczeniu depresji, tak samo zresztą, jak jej uboczne działanie psychotropowe.

Testując substancję na szczurach, które cierpiały na stan depresyjny, naukowcom udało się wykazać, że ketamina miała pozytywne działanie na zachowanie gryzoni. Dokładniejsza analiza mózgu szczurów na poziomie kory przedczołowej pozwoliła zauważyć, że substancja ta pozwalała na zachodzenie procesu synaptogenezy, czyli mechanizmu, który jest odpowiedzialny za ustanowienie połączeń synaptycznych między neuronami uszkodzonymi przez chroniczny stres. Centralne białko synaptogenezy, nazwane mTOR, może być bardzo silnie i bardzo szybko aktywowane przez ketaminę.

Ronald Duman, który jest odpowiedzialny za te prace, podsumowuje, iż ketamina jest niczym magiczny lek, ponieważ jedna doza daje niezwykle szybki efekt, który w dodatku może utrzymywać się od siedmiu do dziesięciu dni. Odkrycie mechanizmu działania ketaminy powinno pozwolić stworzyć takie nowe lekarstwa, które będą miały sposób działania o wiele bardziej precyzyjny (mierząc być może w kolejne etapy), ale równie skuteczny.

Komentarze do: Depresja w ciągu kilku godzin leczona ketaminą (1)

afroamerykanin
afroamerykanin 07-07-2011 15:01

ketamina jako lek

1

bedac na saksach miałem okazje wziac na imprezie i to naprawde pomaga uwierzcie to jakby przez pare chwil nie wiesz co sie z toba dzieje a potem po jakims czasie czujesz jakbys powracał do innego swiata , który jest bard... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze