Szukaj

Delikatne popijanie w trakcie ciąży nie zaburza rozwoju płodu

Podziel się
Komentarze0

Według badań opublikowanych w International Journal of Obstetrics and Gynaecology, sporadycznie wypijany kieliszek w okresie ciąży nie jest związany z zaburzeniami rozwoju płodowego ani z problemami pojawiającymi się we wczesnych latach życia dziecka. Aby oszacować okazyjne popijanie i jego wpływ na płód, posłużono się danymi z Millennium Cohort Study (duże brytyjskie badanie nad dziećmi i niemowlakami).Chciano się przekonać, jakie skutki może mieć delikatne popijanie przez kobietę ciężarną dla jej potomstwa do 7 roku życia.

Powszechnie wiadomym jest, że spożywanie cięższych alkoholi w ciąży jest szkodliwe dla płodu. Poprzednie badanie, które ukazało się w Alcoholism: Clinical & Experimental Research ujawniło, że u płodu, który jest narażony na działanie alkoholu, mogą wystąpić różne powikłania w rozwoju, jak i w późniejszym życiu.

Jednak dopiero to aktualne badanie zajęło się konkretnie kwestią tego, jakie może mieć konsekwencje spożywanie przez ciężarną lżejszych alkoholi w niewielkiej ilości.

W badaniu wzięło udział 10 534 siedmiolatków. Naukowcy posługując się wywiadami i kwestionariuszami zdobyli informacje o ich rozwoju intelektualnym i socjalnym. Poprosili również dzieci o wykonanie serii testów sprawdzających ich umiejętności matematyczne, przestrzenne oraz czytania.

51.1% kobiet nie piło w trakcie ciąży, lecz spożywało alkohol przed zajściem w ciążę. 23.1% sporadycznie popijało w niewielkich ilościach w trakcie ciąży. 12.7% nigdy nie piło alkoholu i 7.2% piło częściej w trakcie trwania ciąży.


Zespół porównał kobiety, którym zdarzyło się czasem napić, z kobietami, które nie piły w ogóle. Porównanie to miało na celu pokazać, czy występuje jakaś zauważalna różnica w rozwoju ich dzieci.

Odkryli, że dzieci kobiet lekko popijających radzą sobie lepiej w codziennym życiu i nie mają tylu problemów behawioralnych co dzieci tych kobiet, które nie piły wcale. Co więcej potomstwo sporadycznie popijających pań osiągały wyższe wyniki w testach. Było to najbardziej widoczne w testach przestrzennych i dotyczących czytania u chłopców.

Profesor Yvonne Kelly współdyrektor ESRC International Centre for Lifecourse Studies (ICLS) w University College London i współautor badania: - Okazuje się, że okazyjne picie w ciąży nie wiąże się z właściwie z żadnymi negatywnymi efektami w rozwoju i zachowaniu dziecka. Powinniśmy dowiedzieć się więcej o czynnikach w środowisku dziecka mających wpływ na rozwój intelektualny i behawioralny. Dzieci, które obserwowaliśmy przez 7 lat, powinny wciąż być pod naszą obserwacją, tak abyśmy mogli dowieść, czy spożywanie alkoholu przez ich matki, nawet w niewielkich ilościach, nie objawi się w negatywny sposób w ich późniejszym życiu.

John Thorp, redaktor naczelny BJOG, podsumowuje: - Wyniki świadczące o tym, że w trakcie ciąży wypicie jednego bądź dwóch kieliszków w ciągu tygodnia nie wiąże się z zaburzeniami rozwoju płodu, pokrywają się dyrektywami UK Department of Health. Pozostaje jednak niepewnym to, od jakiej ilości alkohol zaczyna być szkodliwy. Dla kobiet, którym zależy na prawidłowym rozwoju płodu, najbezpieczniejszym wyjściem jest całkowita rezygnacja ze spożywania alkoholu na czas ciąży.

 

Komentarze do: Delikatne popijanie w trakcie ciąży nie zaburza rozwoju płodu

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz