Szukaj

Czy za 15 minut sławy w wyścigu jedzenia i za frankfurterki trzeba zapłacić później?

Podziel się
Komentarze0

Dzień czwarty lipca oznacza flagi i fajerwerki, a dla niektórych również parówki. Dziesiątki parówek jest wpychanych przez 10 minut do ust podczas Międzynarodowego Konkursu w jedzeniu hot-dogów organizowanego przez sieć barów Nathan’s Famous. Transmitowane na żywo w telewizji ESPN pochłanianie parówek można nazwać Super Bowl szybkiego jedzenia.Oglądając doroczny festiwal frankfurterek na Coney Island można czuć się jednocześnie zafascynowanym i zniesmaczonym. Kobiety i mężczyźni rywalizują o nagrodę pieniężną (10.000 dolarów dla zwycięzcy) oraz prawo nazywania swojego żołądka mistrzem.

Ale jaką cenę płacą ci sportowcy za ich żarłoczne objadanie się i 15 minut sławy?

Wiem, że to nie jest zdrowe, ale obecna piłka nożna również,
mówi Dave "Coondog" O'Karma, który rywalizował na Coney Island w 2001 r. (finiszował jako siódmy) i 2002. Aktualnie prowadzi All Pro Eating,  konkurs jedzenia piknikowego (zawodnicy muszą jeść żywność piknikową, ale nie mogą moczyć jej w wodzie lub sosie w celu szybszego połykania).

Pięćdziesięciosześcioletni O'Karma miał już dwa razy młodszych rywali i podkreśla, że mógł zawsze jeść bardzo szybko duże ilości jedzenia i nigdy nie miał problemów z wagą. Chociaż miał pewnego razu problem na zawodach. Gdy połknął w ciągu półtorej minuty 27 pączków Krispy Kreme podczas transmisji na żywo w TV, hot dogi prawie go załatwiły.

Mówi: Miałem ciężkie przejścia z czosnkiem i sodą. Przyznaje również, że czuł niesamowite nudności i pragnienie.

Mimo to O'Karma twierdzi, że konkursy jedzenia są walką między duchem rywalizacji i zdrowym rozsądkiem. Przyznaje, że profesjonalni zjadacze nie myślą o konsekwencjach zdrowotnych, które czekają na nich za 20 lat.


Jak wyścigowi zjadacze to robią?

Pewne badanie przeprowadzone na profesjonalnym zjadaczu sugeruje, że miał on zdolność rozszerzenia swojego żołądka kilka razy więcej niż duża osoba, mówi dr Alphonso Brown, gastroenterolog w Centrum Medycznym Beth Izrael Deaconess w Bostonie.

Brown nie brał udziału w badaniu. Oświadczył on, że zawodnicy mogą wytrenować swój żołądek.


Mogą nie tylko rozszerzyć żołądki i przyjąć ogromne ilości jedzenia. Mają także niewielką lub nie mają żadnej perystaltyki, rytmicznych skurczów mięśni, które przesuwają żywności przez system trawienny, wyjaśnia Brown. To oznacza, że żywność może pozostawać w ich dużych żołądkach dłużej niż u zwykłych zjadaczy, zanim przesunie się do jelita cienkiego.

Wydaje się także, że u profesjonalnych zjadaczy nie jest wysyłany sygnał, który informuje mózg, że żołądek jest pełny. Mogą więc zjeść rekordowe 68 parówek i bułeczek w 10 minut bez uczucia przepełnienia żołądka.

Na przyszłe skutki dla zdrowia u profesjonalnych zjadaczy wpływ może mieć zbyt duże spożycie białka, tłuszczu i sodu. Brown oświadczył, że najbliższym porównaniem mogą być badania nad osobami, które stosowały dietę Atkinsa.

Badania te sugerują, że ludzie na diecie wysokobiałkowej z dużą zawartością tłuszczu mogą być bardziej narażeni na nadciśnienie, choroby nerek, wysoki poziom cholesterolu i ewentualnie cukrzycę. Jedzenie dużych ilości czerwonego mięsa może zwiększyć prawdopodobieństwo zachorowania na raka jelita grubego.

W dodatku, po zakończeniu kariery nie jest jasne, czy ich żołądki wrócą do normalnego stanu, podkreśla Brown.

Biorąc pod uwagę potencjalne zagrożenia dla zdrowia (nie wspominając o niesławnych składnikach hot doga), jakie są powody uczestniczenia w takim obżarstwie?

O'Karma mówi, że konkursy jedzenia pozwalają im poczuć się jak mistrzowie, nawet na jeden dzień lub godzinę. Wskazuje, że większość zawodników to przeciętni ludzie, biorący udział dla zabawy, towarzystwa, ducha konkurencyjności i oczywiście zwrócenia uwagi.

Na pewno zabija nudę codziennego życia, mówi. Czujesz się jak gwiazda na scenie, a to jest bardzo wciągające.

Komentarze do: Czy za 15 minut sławy w wyścigu jedzenia i za frankfurterki trzeba zapłacić później?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz