Szukaj

Czy witamina B12 chroni przed Alzheimerem?

Podziel się
Komentarze0

Wstępne badania na małą skalę wskazują, że dieta bogata w witaminę B12 może chronić przed chorobą Alzheimera.Odkrycie to rzuca nowe światło na dyskusję o tym, czy witaminy mogą obniżać ryzyko wystąpienia choroby Alzheimera.Jak mówią naukowcy, to nowe badanie najwyraźniej wskazuje na istotną rolę witamin, podczas gdy inne badania przeprowadzane do tej pory wykazywały sprzeczne wyniki.

- Z poprzednich badań wynikało, że niedobór witaminy B12 jest powszechny wśród osób starszych - powiedział szef zespołu badawczego dr Babak Hooshmand, asystent z Aging Research Center na Karolinska Institute w Sztokholmie.

- Nasze wyniki wskazują, że witamina B12 i pochodne metabolity mogą mieć znaczenie w chorobie Alzheimera, jednak potrzeba dokładniejszych badań zanim będziemy mogli określić wpływ suplementów witaminy B12 na choroby neurodegeneracyjne takie jak Alzheimer - dodał.

Raport opublikowano w wydaniu czasopisma Neurology z 19 października.

Zespół badawczy Hoshmanda przeanalizował poziomy homocysteiny we krwi 271 Finów w wieku 65-79 lat, którzy przed rozpoczęciem badania nie cierpieli na demencję (otępienie starcze).

Naukowcy zainteresowali się homocysteiną, gdyż wysokie poziomy tego białka są przypisywane jako jedna z przyczyn udaru mózgu. Grupa badawcza wzięła również pod uwagę poziomy holotranskobalaminy, która jest aktywnym białkiem witaminy B12 obniżającym poziom homocysteiny we krwi.


W ciągu siedmiu lat obserwacji u 17 badanych rozwinął się Alzheimer. Naukowcy zauważyli, że w każdym przypadku niewielkiego (mikromolarnego) wzrostu stężenia homocysteiny ryzyko wystąpienia choroby Alzheimera wzrosło o 16 procent. Jednak z każdym niewielkim (pikomolarnym) wzrostem zawartości witaminy B12 ryzyko Alzheimera spadało o 2 procent.

Wyniki utrzymywały się na stałym poziomie po zrównoważeniu innych czynników, takich jak wiek, płeć, wykształcenie, palenie tytoniu, ciśnienie tętnicze krwi i masa ciała.

Witamina B12 znajduje się w jajach, rybach, drobiu i innych rodzajach mięsa. Jak twierdzi Hooshmand, zrównoważona dieta - nie suplementy - jest najlepszym sposobem na dostarczenie organizmowi odpowiedniej ilości witaminy B12.

- To nowe badanie zostało przeprowadzone na zbyt niewielką skalę, abyśmy mogli powiedzieć, że daje nam jakiekolwiek powody na powiązanie choroby Alzheimera oraz demencji z wysokim poziomem homocysteiny - powiedział ekspert od choroby Alzheimera, Greg M. Cole, profesor medycyny i neurologii na University of California w Los Angeles.

- Jednak interesujące jest, iż witamina B12 wykazuje pewne właściwości ochronne, biorąc pod uwagę niedawno opublikowany raport mówiący, że suplementy witaminy B ograniczają kurczenie się mózgu.

- Zawsze jesteśmy podekscytowani wynikami badań, jednak podobne wyniki pojawiały się już w przeszłości - dodał William Thise, dyrektor ds. medycznych i naukowych w Alzheimer's Association.

Jak dodał, pomysł stosowania suplementów diety z witaminami w celu skutecznego leczenia leży nieustannie w obszarze zainteresowania naukowców.

Komentarze do: Czy witamina B12 chroni przed Alzheimerem?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz