Szukaj

Czy możemy zbudować istotę ludzką od A do Z?

Podziel się
Komentarze0

Aktualne technologie pozwalają nam na poprawianie naszego wadliwego, często zawodnego ciała. Ale teraz, jak możemy przeczytać na internetowej stronie BBC, technologie te mogą nawet pozwolić nam skonstruowanie bytu ludzkiego od A do Z.Strona ta wylicza nawet kilka członków żywego ciała oraz narządów, które wysokie technologie oraz elektronika są w stanie zastąpić.

Mamy już sztuczne kończyny...

Istnieją już bowiem ramiona bioniczne oraz nogi bioniczne, które są w stanie odtwarzać naturalne ruchy prawdziwych kończyn, posługując się tymi samymi technologiami co zdalne sterowanie Wii, pozwalające użytkownikowi kontrolować kierunek oraz rozmiar kroków dzięki specjalnej dźwigni.

Mamy także sztuczne serce...

Pod koniec 2011 roku, wadliwe serce zostało po raz pierwszy sercem sztucznym. To sztuczne serce to pompa umieszczona w plecaku, która kieruje krew do serca wzdłuż rurek. Rurki te przenikają do ciała pod klatką piersiową. Powietrze jest rytmicznie pompowane do sztucznego serca, a to zmusza krew do przemierzania całego ciała w taki sam sposób, jak robiłoby to normalne, zdrowe, bijące serce.


Co jeszcze jest potrzebne istocie żywej?

Mamy także sztuczne oczy i uszy...

Implanty oczu pozwoliły na przywrócenie wzroku niektórym niewidomym pacjentom. Jeszcze świeższym wydarzeniem są uszy bioniczne (implanty ślimakowe), które pozwoliły tysiącom ludzi na całym świecie lepiej słyszeć.

Mamy też sztuczną szczękę...

W czerwcu 2011 roku, naukowcom udało się implanować pacjentce tytanową szczękę identyczną ze szczęką normalną, przy pomocy drukowania w 3D.

Jak stwierdza Global Post, badacze teraz spodziewają się, że technikę tę będzie można zastosować do tworzenia grubszych kości albo bardziej złożonych  części ciała, takich jak naczynia krwionośne.

Brakuje nam...

Przede wszystkim, jednym z wyzwań pozostaje stworzenie skóry bionicznej, która pozwoliłaby na odczuwanie nacisku, bólu oraz temperatury. Wyzwanie to kusi naukowców na całym świecie, a zwłaszcza profesora z uniwersytetu kalifornijskiego w Berkeley.

Wraz z tak zwaną „e-skin”, badacz ten ma nadzieję, iż któregoś dnia przywróci zmysł dotyku pacjentom mającym protezy na stałe.

Jak podaje Huffington Post, profesor Hugh Herr jest pewien, że za jakieś dziesięć lat zaledwie, bioniczne kończyny będą mogły być przyszywane do zakończeń nerwowych żywego ciała. A to ma pozwolić na pełną współpracę ciała i maszyny, które będą działać jak jedno.

Już za dziesięć lat...

Komentarze do: Czy możemy zbudować istotę ludzką od A do Z?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz