Szukaj

Czy hipnoza może być skutecznym leczeniem w syndromie jelita drażliwego?

Podziel się
Komentarze0

Szwedzcy badacze stwierdzają, iż udało im się znaleźć alternatywną terapię pozwalającą uśmierzyć objawy syndromu drażliwego jelita (irritable bowel syndrome, IBS), która nie wymaga połykania ton pigułek, ani zmiany diety. Hipnoza. Naukowcy z Sahlgrenska Academy of the University of Gothenburg w Szwecji odkryli, że hipnoterapia uśmierza dyskomfort związany z IBS o 40%. A zmiany są długoterminowe.Co więcej, nie jest to pierwszy raz, kiedy badacze donoszą o działaniu hipnozy w uśmierzaniu dolegliwości związanych z syndromem drażliwego jelita.

Albowiem, wcześniejsze badanie, opublikowane w Scandinavian Journal of Gastroenterology odkryło, że hipnoterapia pomogła 208 pacjentom w uśmierzeniu dyskomfortu IBS na ponad siedem lat.

Ale jak właściwie to działa?

Badanie pokazało, że hipnoza dostarczyła długo utrzymującą się ulgę u pacjentów, którzy uczęszczali na seanse hipnoterapii do wysoce specjalistycznych centrów. W badaniu tym wzięło udział 138 osób.

Leczenie obejmuje naukę kontrolowania objawów poprzez głęboką relaksację, a także poprzez indywidualnie dobrane sugestie hipnotyczne, jak wyjaśnia autor badania, doktor Magnus Simren. Idea zakłada, żeby pacjent mógł stosować tę technikę w życiu codziennym, dlatego ma być ona prosta.

Po serii jednogodzinnej terpii dziennie przez dwanaście tygodni, 40% pacjentów odnotowało znaczącą redukcję objawów. Co więcej, ludzie ci również byli w stanie kontrolować objawy przez cały rok po hipnoterapii.


W ostatecznym rozrachunku, badanie to pokazuje, że terapia hipnozą jest skuteczną metodą leczenia syndromu drażliwego jelita, nawet jeżeli jest dostarczana spoza „specjalistycznego centrum hipnoterapii”, wyjaśnia doktor Magnus Simren.


Konkluzja jest taka: hipnoterapia może zredukować zarówno koszty opieki zdrowotnej dla danego pacjenta, jak i dla całego systemu. Od tej pory, hipnoza powinna należeć do tych terapii, które stosuje się w leczeniu IBS, mówią jeszcze szwedzcy naukowcy.

Syndrom jelita drażliwego

Syndrom jelita drażliwego to nazwa, którą lekarze dają całej serii niewyjaśnionych objawów, które odnoszą się do zaburzeń w jelicie grubym albo w jelicie cienkim. Syndrom jelita drażliwego dotyka około jednej trzeciej populacji w którymś punkcie życia, a około jedna osoba na 10 cierpi z powodu objawów tak poważnych, iż musi szukać pomocy lekarskiej.

Powszechne objawy IBS, według strony specjalistycznej IBS Network, to:

- bóle brzucha albo skurcze, które często można uśmierzyć dzięki wizycie w toalecie;

- biegunka, zatwardzenie, albo niekonsekwentne zachowania jelit;

- wzdęcia i puchnięcie brzucha;

- odgłosy w brzuchu i nadmierne odchodzenie wiatrów;

- konieczność pilnych wizyt w toalecie, nietrzymanie;

- ostry ból odczuwany nisko, wewnątrz odbytu;

- wrażenie ruchu jelit.

Objawy również często dotyczą innych części ciała: bóle głowy, zawroty głowy, bóle pleców, częste oddawanie moczu, bóle mięśniowe, bóle stawów, dzwonienie w uszach, zmęczenie, niestrawność, mdłości, krótki oddech, niepokój psychiczny, depresja, odbijanie.

Podobne objawy również są charakterystyczne dla pacjentów z innymi niewyjaśnionymi medycznie chorobami, takimi jak syndrom przewlekłego zmęczenia, fibromialgia, dyspepsja funkcjonalna. A to może oznaczać, że wszystkie te objawy mogą wyrażać chorobę albo podrażnienie, które dotyczącą umysłu i ciała.

Komentarze do: Czy hipnoza może być skutecznym leczeniem w syndromie jelita drażliwego?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz