Szukaj

Cukrzyca: udało się stworzyć funkcjonalne komórki trzustki

Podziel się
Komentarze0

Pierwsza linia komórek trzustki. I to komórek nie byle jakich, albowiem chodzi o ludzkie komórki trzustki, w dodatku funkcjonalne, co oznacza, że produkują one i wydzielają insulinę. A przełomu tego dokonali ni mniej ni więcej – badacze francuscy!


Komórki te są ważne dla regulowania poziomu cukru organizmie i działają wadliwie w obydwu typach cukrzycy – cukrzycy typu 1 i cukrzycy typu 2, na które dziś ma cierpieć 366 milionów ludzi na świecie (2 miliony, na przykład, w Kanadzie).

Przełom ten, który zawdzięczamy badaczom z francuskiego instytutu INSERM oraz z francuskiego instytutu mózgu i rdzenia kręgowego – odpowiednio, Raphael Scharfman i Philippe Ravassard – był oczekiwany przez naukowców od ponad 30 lat.

Trzustka jest narządem mieszczącym się w jamie brzusznej. A bardziej dokładnie, jest to gruczoł połączony z układem pokarmowym. Produkuje ona pewne hormony i uczestniczy w ich uwalnianiu do organizmu.


Na czym polega funkcja produkcyjna trzustki?

Otóż, odwołuje się ona do dwóch typów komórek: alfa i beta, które produkują odpowiednio glukagon oraz insulinę, które są hormonami regulującymi poziom cukru w organizmie.

Oznacza to, że eliminacja komórek produkujących insulinę (komórki beta, więc) prowadzi do cukrzycy typu 1, podczas gdy brak równowagi w funkcjonowaniu tych komórek prowadzi do cukrzycy typu 2.

I to właśnie dlatego cała społeczność medyczna z uporem maniaka pracowała od dziesięcioleci nad odtworzeniem tych komórek w laboratorium. Celem było zrozumienie i przebadanie ich dysfunkcji.

Szczegółowo, prace te zostały opisane w przeglądzie naukowym The Journal of Clinical investigation.

Komentarze do: Cukrzyca: udało się stworzyć funkcjonalne komórki trzustki

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz