Szukaj

Cukrzyca typu 2 wpływa negatywnie na pracę mózgu

Podziel się
Komentarze0

Po zakończeniu trwającego dwa lata badania okazało się, że osób mających cukrzycę typu 2 zauważono negatywne zmiany w zakresie zdolności do regulacji przepływu krwi w mózgu. Obserwowani chorzy mieli słabsze wyniki w przeprowadzonych testach umiejętności poznawczych oraz gorzej radzili sobie z wykonywaniem codziennych czynności.

Wyniki badania opublikowane zostały 8 lipca 2015 roku w internetowym wydaniu Neurology, medycznego czasopisma Amerykańskiej Akademii Neurologii.

Prawidłowa regulacja przepływu krwi pozwala rozdystrybuować krew do tych obszarów mózgu, których aktywność wzrasta podczas wykonywania określonych czynności - mówi autor badania, dr Vera Novak z Harvard Medical School w Bostonie. U osób z cukrzycą typu 2 stwierdzono zburzenia w regulacji przepływu krwi. Nasze wyniki sugerują, że cukrzyca i wysoki poziom cukru we krwi wywierają długotrwały negatywny wpływ na umiejętności poznawcze i decyzyjne.

W badaniu wzięło udział 40 osób, których średnia wieku wynosiła 66 lat. 19 z tych osób miało cukrzycę typu 2 i było leczonych na tą chorobę średnio 13 lat. Reszta uczestników badania nie miała cukrzycy w ogóle. Wszyscy przechodzili testy na początku eksperymentu i po upływie dwóch lat. Badania składały się na testy sprawdzające umiejętności poznawcze i zdolność zapamiętywania, rezonans magnetyczny mózgu, który sprawdzał objętość i przepływ krwi, a także badania krwi określające poziom cukru i wykrywające ewentualny stan zapalny.

Po dwóch latach, u osób z cukrzycą wykryto zmniejszoną zdolność regulowania przepływu krwi w mózgu. Odnotowano u nich także słabsze wyniki w testach sprawdzających pamięć i zdolność logicznego myślenia. Dodatkowo osoby te gorzej radziły sobie w codziennych czynnościach takich jak gotowanie czy mycie się.

Okazało się też, że stan zapalny miał dodatkowy wpływ na spadek zdolności regulowania przepływu krwi, nawet jeśli chorzy na cukrzycę kontrolowali poziom cukru i ciśnienia krwi.

Komentarze do: Cukrzyca typu 2 wpływa negatywnie na pracę mózgu

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz