Szukaj

Cukrzyca typu 2: witamina D obniża glikemię?

Podziel się
Komentarze0

Witamina D może pomagać w redukowaniu poziomu glikemii u osób dotkniętych cukrzycą typu 2, według badania przeprowadzonego w Iranie. Próby kliniczne zostały przeprowadzone na 90 osobach cierpiących na cukrzycę, które zażywały, dwa razy dziennie przez 3 miesiące, jogurt pitny wzbogacony bądź nie w witaminę D. Pierwsza grupa  miała zażywać zwykły jogurt do picia, zawierający naturalną ilość 150 mg calcium i żadnego śladu witaminy D.Druga grupa otrzymywała identyczny jogurt pitny, ale wzbogacony o 500 ul witaminy D (cholekalcyferol). Jogurt podawany 3 grupie był rówież wzbogacony o witaminę D i zawierał także 250 mg wapnia.

Według rezultatów, uczestnicy, którzy mieli prawo do jednego z dwóch jogurtów wzbogaconych w witaminę D, skorzystali z redukcji poziomu glikemii we krwi, podczas gdy zaobserwowano wzrost glikemii u tych uczestników, którzy zażywali zwykły jogurt do picia. Poziom cukru we krwi podskoczył o 16mg/dl u tych ostatnich, podczas gdy zmniejszył się on o 12mg/dl u ludzi, którzy zażywali jeden z dwóch jogurtów wzbogaconych w witaminę D.

Autorzy donoszą, iż uczestnicy badania, którzy zażywali wzbogacony jogurt, stracili dodatkowo, średnio, od 1kg do 2,5 kg w czasie trwania badania, podczas gdy waga pozostałych osób pozostała taka sama.


Naukowcy odnotowali, u tych, którzy zażywali witaminę D, znaczący spadek wskaźnika masy ciała BMI oraz poziomu tkanki tłuszczowej.


Witamina D jako panaceum?

Jak uważa Pierre Haddad, profesor mianowany na Departamencie Farmakologii Uniwesytetu w Montrealu, trzeba się cieszyć z tych rezultatów, ale jednocześnie, profesor zaleca „studzenie swojego entuzjazmu”.

Dane te są bardzo interesujące, precyzuje profesor Haddad, ponieważ pochodzą z porównywalnej próby klinicznej, a nie z prostego badania epidemiologicznego. Ale, należy zdawać sobie sprawę z tego, iż niedobór witaminy D jest względnie powszechny na łonie populacji irańskiej. Zapotrzebowanie na witaminę D może się wyraźnie zmieniać, w zależności od wielu czynników, a przede wszystkim od rasy oraz cech genetycznych, wyjaśnia profesor Pierre Haddad.

Badacze z Iranu mówią, ze swej strony, iż nie wiedzą, w jakiej mierze probiotyki z jogurtu odgrywają swoją rolę jeśli chodzi o efekty zaobserwowane podczas przeprowadzanej przez nich próby klinicznej.

Dane z badania irańskiego nie pozwalają potwierdzić, że suplementy witaminy D, zażywane bez jogurtu, miałyby podobne działanie. Mogłoby się okazać, że witamina D może sprzyjać zapobieganiu albo leczeniu cukrzycy typu 2, ale konieczne jest kontynuowanie takich badań, zanim eksperci będą mogli określać wiarygodne kliniczne zalecenia w tym temacie.

Ostatnie badanie, przeprowadzone na 5 140 Amerykanach, stwierdziło zresztą, że niski poziom witaminy D we krwi nie jest związany z większym ryzykiem zachorowania na cukrzycę typu 2 u kobiet w okresie postmenopauzalnym.

Komentarze do: Cukrzyca typu 2: witamina D obniża glikemię?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz