Szukaj

Cukrzyca: lek Mediator niebezpieczny dla niektórych pacjentów

Podziel się
Komentarze0

Laboratoria Servier nie zaprzeczają, że lek Mediator mógł być naprawdę niebezpieczny dla niektórych pacjentów, według przedstawicielki tej grupy farmaceutycznej, która została przepytana przez francuski tygodnik Journal du Dimanche.Chcę powiedzieć bardzo jasno: nie zaprzeczamy, że Mediator mógł być naprawdę ryzykowny dla niektórych pacjentów, deklaruje pani Lucy Vincent, generalna dyrektorka laboratoriów Servier, odpowiedzialna za za stosunki zewnętrzne, w tym wywiadzie.

Mediator, lek antydiabetyczny wyprodukowany przez laboratoria Servier, został usunięty z rynku francuskiego w listopadzie w 2009 roku. Według badania przeprowadzonego przez pewną epidemiolog, opublikowanego w listopadzie w 2010 roku przez francuską agencję AFSSAPS (Agence française de sécurité sanitaire des produits de santé, Francuska Agencja ds. Bezpieczeństwa sanitarnego produktów zdrowotnych), ten lek antycukrzycowy mógł sprowokować śmierć conajmniej 500 ludzi od czasu wprowadzenia na rynek, czyli od 1976 roku.

Inne badanie dwóch badaczy z INSERM (Institut national de la santé et de la recherche médicale, Narodowy Instytut Zdrowia i Badań Medycznych), również pracujących na zlecenie agencji AFSSAPS, którego rezultaty zostały ujawnione w grudniu 2010 roku przez francuskie pismo Le Figaro, stwierdza, że liczba zgonów przypisywanych temu lekarstwu może wynosić od 1000 do 2000.


W Journal du Dimanche, pani Lucy Vincent wyjaśnia, że laboratoria Servier tylko podkreślają, iż obliczenia leżące u źródła tych alarmujących danych zostały zrealizowane na populacji, która zażywała Mediator, bez brania pod uwagę, najwidoczniej, innych patologii, na które mogli cierpieć ci pacjenci.

Według czasopisma Libération, Jacques Servier, prezes tej grupy farmaceutycznej składając życzenia swoim pracownikom, przywołał jedynie trzy przypadki zgonów związanych z mediatorem. Wspomniał on jedynie o trzech przypadkach śmierci, o których doniósł nadzór nad bezpieczeństwem farmakoterapii w 2009 roku, to znaczy tuż przed tym, jak lek został wycofany z rynku, precyzuje Lucy Vincent. Jeśli Mediator spowodował śmierć trzech osób, to i tak jest to już za dużo.

Lucy Vincent przywołuje badanie zrealizowane w 2009 roku przez profesora Lung ze szpitala Bichat. Analiza ta, która została zrealizowana zresztą z naszej inicjatywy, mówi pani Vincent, została przekazana natychmiast do agencji francuskiej AFSSAPS, a więc niczego nie ukrywaliśmy. Zupełnie  tak samo, jak zrobiliśmy z naszym innym badaniem Regulate, ukończonym w tym samym roku, które odnosiło się do nadmiernego ryzyka u tych ludzi, którzy zażywali Mediator, wyjaśnia dalej przedstawicielka Servier.

Badanie to mówiło o większym ryzyku pojawienia się tego typu patologii, uszkodzenia zastawek, w stosunku do wcześniejszych leków. Tak samo, zapytana o przepisywanie leku Mediator, leku używanego w leczeniu cukrzycy, jako środka anoreksygennego, pani Vincent zapewnia, że firma Servier nigdy nie prosiła o takie sklasyfikowanie tego leku z tego prostego powodu, iż Mediator nie jest lekiem anoreksygennym. 

We Francji właśnie trwa śledztwo dotyczące afery nazwanej „aferą leku Mediator”.

Komentarze do: Cukrzyca: lek Mediator niebezpieczny dla niektórych pacjentów

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz