Szukaj

Cukrzyca i dieta, bliskie powiązanie

Podziel się
Komentarze0

Czy dieta Pauli Deen wywołała u niej cukrzycę? Sławna szefowa kuchni, Paula Deens, została zdiagnozowana z cukrzycą typu 2, zagrzmiały amerykańskie media. Jej fani zastanawiają się teraz, czy to jej własna kuchnia jest odpowiedzialna za tę chorobę. Przede wszystkim, zastanówmy się, cze w ogóle dieta oparta na bekonie, pączkach, jajkach i burgerach w ogóle może być dobra?Paula Deen broni swojego tłustego stylu gotowania, a także swojej decyzji utrzymania cukrzycy w sekrecie przez trzy lata. Zawsze zachęcałam do umiarkowania, mówi słynna szefowa kuchni. Dzielę się z ludźmi tymi wszystkimi, tłustymi, pysznymi potrawami, ale zawsze mówię: umiarkowanie. Jest to rozrywka. A ludzie muszą być odpowiedzialni za siebie samych.

Jak uważają eksperci, nie jest łatwo pociągnąć prostą linię od czyjejś diety do cukrzycy. Podczas gdy waga, poziom aktywności oraz genetyka, wszystkie te trzy czynniki przyczyniają się do zachorowania na cukrzycę typu 2, nie jest ważne to, co jesz, ale raczej jak dużo.

Trzy czynniki popychają daną osobę w kierunku cukrzycy, mówi doktor Robin Goland, endokrynolog oraz współdyrektor centrum cukrzycy Naomi Berrie Diabetes Center w New York Presbyterian Hospital/Columbia University Medical Center.

Najważniejszym czynnikiem pozostaje genetyka – czyli to, czy odziedziczyłaś/odziedziczyłeś podatność na tę chorobę. Nie gwarantuję tego, ale jeżeli nie masz genów, które działałyby przeciw tobie, może się zdarzyć, że przybierzesz na wadze, nie będziesz ćwiczyć, a twój cukier pozostanie w normie, mówi doktor Robin Goland.

Innym czynnikiem ryzyka jest nadwaga oraz mała ilość ćwiczeń fizycznych. Ryzyko może również wzrosnąć wraz z wiekiem. Eksperci nie są pewni co dokładnie powoduje cukrzycę typu 2, w której ciało staje się niezdolne do poprawnego metabolizowania cukru, co sprawia, że rośnie poziom cukru we krwi.


Od dawno wiadomo, że nieleczona cukrzyca u osoby dorosłej może być śmiertelna. Ale  można ją też opanować. I można jej zapobiec. Nawet jeśli przepisy, które poleca Paula Deen – wyjątkowo bogate w masło oraz smażone produkty – niekoniecznie powodują cukrzycę, to jednakże jedzenie tego rodzaju tłustego jedzenia, bogatego w cukry, w sposób regularny, może sprawić, że zachowanie zdrowej wagi będzie bardzo ciężkie.


A u ludzi, którzy nie odziedziczyli podatności na cukrzycę, styl życia może sprawiać wielką różnicę. Oznacza to, że mogą oni trzymać się daleko od tej choroby, jeżeli będą utrzymywać zdrową wagę i ćwiczyć regularnie. Jak dodaje jeszcze doktor Robin Goland, nie trzeba ćwiczyć cztery godzinny dziennie, albo być chudym jak trzcinka.

Duże badanie, opublikowane w New England Journal of Medicine stwierdziło, że naprawdę skromne zmiany w diecie oraz ćwiczenia mogą zapobiec cukrzycy u blisko 60% ludzi, którzy należą do grupy dużego ryzyka. Nawet pośród ludzi, których cukier ruszył w niebezpieczne strefy, małe zmiany mogą zrobić wielkie różnice.

Jeżeli weźmiemy przykład hipotetycznej osoby, ważącej 150 kilogramów, z wysokim cukrem we krwi, która wchodzi do mojego biura, mogę powiedzieć, że poziom cukru może byś sprowadzony w dół wraz ze spadkiem wagi o 5% - 10%, mówi doktor Robin Goland. Oznacza to, że jeżeli uda się taką osobę odchudzić o pięć kilo, jej cukier może wrócić do normalności.

Co jest najważeniejsze w prewencji cukrzycy?


Jak mówi pani doktor Linda Siminerio, w prewencji cukrzycy nie jest ważne co jesz, ale raczej w jakich ilościach to jesz. Doktor Linda Siminerio jest dyrektorem instytutu cukrzycy Diabetes Institute na uniwersytecie University of Pittsburgh Medical Center.

Z tego co ja wiem, mówi specjalistka, nie ma szczególnego jedzenia, które byłoby związane ze wzrostem ryzyka cukrzycy. Chodzi o nadwagę i o bycie nieaktywnym.

Doktor Linda Siminerio widzi również pozytywne punkty związane z cukrzycą u słynnej szefowej kuchni: jest ona gwiazdą telewizyjną i ma wielką władzę. Może to być niezwykła okazja dla niej, żeby zacząć proponować zdrowe, pyszne jedzenie, zdrowe przepisy. Może użyć swojego wpływu, aby nauczyć ludzi zdrowego jedzenia. I w ten sposób spoza czarnych chmur znów może wyjrzeć słońce.

Komentarze do: Cukrzyca i dieta, bliskie powiązanie

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz