Szukaj

Cukrzyca często nie jest prawidłowo diagnozowana i leczona

Podziel się
Komentarze0

Słabe rozpoznanie i nieskuteczne leczenie cukrzycy naraża miliony ludzi na całym świecie na przedwczesną śmierć - wynika z najnowszych badań.


Amerykańscy naukowcy przyjrzeli się diagnozowaniu, leczeniu ogólnej walki z cukrzycą w Kolumbii, Anglii, Iranie, Meksyku, Szkocji, Tajlandii oraz w Stanach Zjednoczonych.

Około 90 procent dorosłych chorych cukrzycę w USA - ponad 16 milionów osób w wieku 35 lat i więcej - ma problemy ze skutecznym przywróceniem do normy poziomów cukru we krwi, ciśnienia krwi oraz cholesterolu. W Meksyku natomiast, odsetek ten wynosi aż 99 procent - powiedzieli naukowcy z Institute for Health Metrics and Evaluation na University of Washington w Seattle.

Oto pozostałe wnioski pochodzące z badań przeprowadzonych w siedmiu krajach:


  • Odsetek pacjentów z cukrzycą, którzy osiągnęli cele leczenia wyznaczone przez Międzynarodową Federację Diabetologiczną (IDF) dla stężenia glukozy we krwi, ciśnienia tętniczego oraz cholesterolu w surowicy waha się od 1 do 12 procent.
  • Współczynnik diagnoz u kobiet wyższy był niż u mężczyzn.
  • Większość osób z rozpoznaną cukrzycą nie zostaje poddanych leczeniu pod kątem czynników ryzyka wystąpienia miażdżycy, która może być równie niebezpieczna co niekontrolowany cukier we krwi.
  • W Stanach Zjednoczonych diagnoza i skuteczne leczenie są bardziej prawdopodobne w przypadku osób posiadających ubezpieczenie zdrowotne.

- U zbyt wielu ludzi cukrzyca jak i związane z nią choroby krążeniowe nie są prawidłowo rozpoznawane. Osoby ze zdiagnozowaną cukrzycą nie są skutecznie leczone. Jest to tracenie ogromnej szansy obniżenia obciążenia tymi chorobami w krajach zarówno bogatych, jak i biednych - powiedział współautor badania dr Stephen Lim, adiunkt ds. zdrowia w ujęciu globalnym.

Wyniki badania opublikowano w marcowym wydaniu Biuletynu Światowej Organizacji Zdrowia.

Komentarze do: Cukrzyca często nie jest prawidłowo diagnozowana i leczona

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz