Szukaj

Codzienne zażywanie aspiryny ma zmniejszać ryzyko zachorowania na raka jelita grubego

Podziel się
Komentarze0

Mała codzienna dawka aspiryny być może zmnejszy o jedną czwartą ryzyko zachorowania na raka jelita grubego, a o jedną trzecią ryzyko zgonu z powodu tego raka, ujawnia nowe badanie, opublikowane na stronie internetowej przeglądu naukowego The Lancet.



Ale eksperci potwierdzają, że efekty uboczne aspiryny, takie jak krwawienia i bóle żołądka, są wystarczająco niepokojące, aby osoby, które nie są w grupie ryzyka zachorowania na raka jelita grubego, nie zażywały aspiryny z tego jednego tylko powodu.

Poprzednie badania wykazały już wcześniej, że codzienna dawka conajmniej 500 miligramów aspiryny może zapobiegać rakowi jelita, ale efekty niepożądane takiej dawki tego leku przeważały, niestety, nad korzyściami. Od tej pory badacze potwierdzają, że mała dawka, odpowiadająca zwykłej pastylce aspiryny, zdaje się także działać.

Naukowcy europejscy przebadali rezultaty czterech prób prowadzonych przez okres 20 lat, na ponad 14 000 osobach, które uczestniczyły na początku w badaniu nad działaniem prewencyjnym aspiryny, jeśli chodzi o udar mózgu.


Naukowcy odkryli, że u osób, które zażywały zwykłą albo małą dawkę aspiryny, każdego dnia przez sześć lat, ryzyko zachorowania na raka jelita grubego zmniejszyło się o około 24%, podczas gdy ryzko śmierci u tych samych osób, z powodu raka jelita grubego, zmniejszyło się o 35%, w porównaiu do ludzi, którzy zażywali placebo.

Nie wydaje się, aby zażywanie większej dawki aspiryny, niż dawka zwykła, przynosiło natomiast jakieś większe i lepsze efekty. Stąd wniosek, że nawet małe dawki aspiryny mogą zmniejszać ryzyko zachorowania na raka jelita grubego. A wniosek ten sugeruje, że lek ten być może, krok po kroku, będzie traktowany także jako prewencyjna terapia raka.

Naukowcy wierzą, że aspiryna pozwala zahamować produkcję pewnego enzymu, związanego z wieloma nowotworami, takimi jak rak piersi, rak żołądka, rak przełyku oraz rak jelita grubego. Uprzedzają jednakże, że pacjenci powinni zasięgnąć porady lekarza, zanim zaczną zażywać aspirynę codziennie.

Badanie zostało przeprowadzone na europejskiej wersji aspiryny, czyli 75 miligramów, jeśli chodzi o małą dawkę oraz 300 miligramów, jeśli chodzi o dawkę regularną. W Kanadzie, dawka mała wynosi 81 miligramów, a dawka regularna – 325 miligramów.

Komentarze do: Codzienne zażywanie aspiryny ma zmniejszać ryzyko zachorowania na raka jelita grubego

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz